Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

'Halterde artık doping olmayacak'

Halterde yaşanan doping skandallarının ardından sancılı bir dönem geçiren Halter federasyonu'nda başkan Hasan Akkuş, bundan sonra sporcularında kesinlikle doping çıkmayacağını iddia etti.

A.A.
SON GÜNCELLEME

Halterde sporcuların kesinlikle dopingli çıkmayacağını savunan Akkuş, “Sistemi kurduk. Aydın'daki Türkiye Şampiyonası'nda doping kontrolü de yapacağız. Bütün illere gönderdiğimiz talimatlarda da kulüp, takım, ferdi ve tüm müsabakalarda yine doping kontrolü yaptıracağız. Bunun yanında, habersiz olarak yine illere ve kulüplere doping numunesi almak için görevliler göndereceğiz” diye konuştu.

Hasan Akkuş, antrenör seminerlerinde de dopingle ilgili bilgiler verdiklerini anlatarak, “Mücadelemizi anlattık. Sporcu seçen antrenörler için illegal ilaç kullanımına gerek kalmayacak” dedi.

Öncelikle antrenörlerin yetenek seçimi konusunda bilgilerinin artırılması gerekliliğine dikkati çeken Akkuş, şöyle konuştu: “Herkese spor yaptırmak antrenörlerin görevleri arasında. Yarışmacı olarak seçilecek kişilerin asgari o branşa uygun yeteneklere sahip olması gerekiyor. Yetenekli kişiyle çalışan antrenör açısından doping diye bir ihtiyaç söz konusu değil. Öncelikle buna yönelik bilgilerin artırılması gerekiyor. Dopingli çıkan sporcuyu ve antrenörünü, yaptırımlar konusunda da bilgilendirmek gerekiyor. Bu konuda son zamanlarda çok ciddi adımlar atıldı. Cezalar ağırlaştırıldı. Yeni cezalar daha sonraki günlerde gündeme gelecek. Bütün bunların sonucunda da dopingin tamamen ortadan kalkacağına inanıyorum.”

Federasyon başkanı Akkuş, milli takımda şu anda yarışan sporcuların yetenekli olduğunu, dolayısıyla yeteneği korumaları gerektiğini anlatarak, “Madalya sayımızı artırmak için sporcu seçimine devam edeceğiz. 4-5 sene, şampiyonların çıkmasında bize rehberlik edecektir” dedi.

ÖZERKLİĞE SICAK BAKIYOR

Özerklik konusunda zorluk olacağını düşünmediğini ifade eden Akkuş, “Tüm dünyada devlet, spor, sağlık, eğitim ve savunmaya destek verir. Bütün federasyonlar özerkleşse bile devletin bu desteğinin devam etmesi gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu.

“Özel sektörün, firmaların spora sponsorluk anlamında desteği yeterli değil” diyen Hasan Akkuş, şöyle devam etti:
“Halter Federasyonu olarak özerklik çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Mayıs ayına kadar dosyamızı hazırlayacağız. Mayıs ayında da özerklik talebimiz olacak. Kendi programımıza göre haziran ayında da bu talebimizin kabul edileceğini düşünüyorum.”

Özerk olsalar dahi devletin desteğinin sürmesi gerektiğini vurgulayan federasyon başkanı Akkuş, “Bunun yanında da devletin denetiminin sürmesi gerekir. Yani federasyonlar şöyle düşünmemesi gerekir. 'Biz özerk olduk. Dolayısıyla eylemlerimizden biz sorumluyuz' şeklinde düşünmemek gerekir. Özerkliği böyle anlamamız gerekiyor. Çünkü spor tüm kamuyu ilgilendiren bir olay. Sadece federasyon, birkaç sporcu, antrenör veya federasyon başkanıyla sınırlı değil. Hatta spor milli güvenlikle ilgili bir konudur.”

Hasan Akkuş, destekten kastının maddi anlamda olduğunu ifade ederek, “Bunun yanında, ilerde ihtiyaç duyulacak kanunlarla, yönetmeliklerle sporun önünün daha fazla açılması, yaygınlaştırılması için devletin desteğine ihtiyaç var. Sonuçta federasyonlar sınırlı bütçelerle bu işi yapıyorlar. Çoğu zaman federasyonların eğilimi madalyaya yöneliktir. Halterde amacımız sadece madalya almak değil, branşı yaygınlaştırmak” diyerek sözlerini tamamladı.

Bunları da Beğenebilirsiniz