« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Halter Federasyonu'ndan 4 yıllık master planı

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Halter Federasyonu Başkanı Kenan Nuhut, halter için 4 yıllık master planı hazırladı.

Altyapıya önem vereceklerini ve yeni Halil Mutlu’lar ve Naim Süleymanoğlu’lar çıkartacaklarını belirten Kenan Nuhut "Planlı, bilimsel, istikrarlı, tutarlı bilgilerle teknolojik yeniliklerden yararlanıp bölgelerin özellikleri düşünülerek yapılacak çalışmalarla halter sporunu en kısa zamanda layık olduğu yere geleceğinden eminim" diye konuştu.

HALTERDE BAŞARI 1988’DE

Federasyonun hazırladığı 4 yıllık master planının girişinde, 1986 yılına dek halterin Akdeniz Oyunları, Balkan Şampiyonaları ve bazı uluslararası turnuvalarda alınan başarılarla sınırlı olduğu, ancak 1988’de Cardiff’de Avrupa Şampiyonası’nda Naim Süleymanoğlu’nun şampiyon olması ve dünya rekoru kırmasıyla, Türk halterinin hem Türkiye’de hem de dünyada adını duyurmaya başladığı vurgulandı.

Bulgaristan’dan zorunlu göç eden Halil Mutlu, Fedail Güler ve Sunay Bulut gibi sporcuların dünya çapındaki dereceler elde etmelerinin Türk halterinin yeniden yapılanmasını ve haltere olan ilgiyi sağladığı anlatılan planda, 1994’de İstanbul’da Erkek Milli Takımı’nın dünya rekorları kırarak ikinci, 1995 yılında da Avrupa Şampiyonluğu kazandığı ifade edildi.

2000 yılında Sydney Olimpiyat Oyunları’nda Halil Mutlu’nun Olimpiyat ve dünya rekoru kırarak şampiyon olduğu hatırlatılan planda, milli takımda diğer sporcuların başarı gösteremedikleri vurgulandı. Buna karşın, halterde söz sahibi olan ülkelerle kıyaslandığında gerek sporcu, antrenör sayısı, gerekse halter salonu ve eğitim merkezleri ile sağlanan diğer olanaklar açısından çok gerilerde kalındığı görüldüğü de belirtildi.

Halter sporunun yaygınlaştırılarak kitle sporu düzeyine getirebilmek için 2000-2004 yılları arasında yapılması gerekenler, planda 26 madde içinde toplandı.

MASTER PLANININ HEDEFLERİ

Halter Master Planı’nda şunlar yer aldı:

Toplumu halter sporu konusunda bilinçlendirmek ve toplumun haltere ilgisini artırmak için, halterle ilgili tanıtıcı yayınlar yapılması, okullarda ve yurtlarda haltere yakın sporcuları belirlemek.

Silahlı Kuvvetler bünyesinde halter branşı açılması, büyük spor kulüplerinin halter branşı açmaları, halter branşının popüler ve rekabetçi olması için halter ligi kurulması.

Spor yüksek okullarında halter dersinin konulması, milli takımların kamplarının çeşitli bölgelerde açılması, halter faaliyetlerini yapabilecek altyapı olanakları bulunan illerde branşı başlatmak. Belediyelerle işbirliği yapmak ve halter eğitim merkezlerinin sayısını artırmak.

Halter vakfı ve sponsor kuruluşlarla haltere maddi destek sağlamak, Türkiye şampiyonlarında kitle iletişim araçlarını, halter sporunu popüler hale getirebilmek için kullanmak. Sporcuların sağlık ve sosyal güvencelerini sağlamak.“


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler