ANKARA HABERLERİ

Hallere ve pazarlara sıkı denetim geliyor

Hürriyet Haber
10.10.2011 - 00:00Son Güncelleme :

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati yazıcı, yayımladığı genelgeyle, hal ile semt ve üretici pazarlarının sıkı takibe alınacağı Hal Kayıt Sistemi’nin önümüzdeki yılın başında faaliyete geçeceğini belirterek, konuya ilişkin ilgili belediyelerin ve özel toptancı hallerinin yapması gerekenleri bildirdi.

Hürriyet Haber

Genelgede, Sebze ve Meyveler ile Yeterli Arz ve Talep Derinliği Bulunan Diğer Malların Ticaretinin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’un, Bakanlığın görev ve yetkilerini düzenleyen 15. maddesinin yürürlüğe girdiği, standartlara ilişkin 6. maddesinin beşinci fıkrasının 26 Mart 2013 tarihinde, diğer maddelerinin ise 1 Ocak 2012 tarihinde yürürlüğe gireceği hatırlatıldı.

Genelgede, söz konusu kanunla toptancı halinde veya hale bildirilerek işlem gören malların cinsine, miktarına, fiyatına, alıcı ve satıcısına ilişkin bilgiler ile Bakanlıkça gerekli görülecek diğer hususların elektronik ortamda tutulması, izlenmesi, duyurulması, meslek mensuplarının kayıt altına alınması, bunlara yönelik veri tabanının oluşturulması ve toptancı halleri arasında ortak bilgi paylaşımının ve iletişimin sağlanması amacıyla Bakanlık bünyesinde Hal Kayıt Sistemi’nin kurulmasının öngörüldüğünün anımsatıldı.

Toptancı hallerinin, halde veya hale bildirilerek işlem gören malların cinsine, miktarına, fiyatına, alıcı ve satıcısına ilişkin bilgiler ile Bakanlıkça gerekli görülecek diğer hususları elektronik ortamda tutmak, Hal Kayıt Sistemi için gerekli olan verileri sağlamak ve bunları sisteme aktarmak, hale gelen ve çıkan malları kontrol altına almak ve denetlemekle görevli ve yükümlü oldukları kaydedilen genelgede, bu görev ve yükümlülüklerin yerine getirilmesi için ihtiyaç duyulan bilgi işlem sisteminin kurulmasından ve lüzumlu diğer teknik donanımın sağlanmasından özel toptancı hali işletmecileri ile belediyelerin sorumlu olduğu kaydedildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Hallere ve pazarlara sıkı denetim geliyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Ekim 2017, Cuma
  • İmsak
   05:18
  • Guneş
   06:57
  • Öğle
   12:44
  • İkindi
   15:46
  • Akşam
   18:11
  • Yatsı
   19:38
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı