İZMİR HABERLERİ

Halkların Köprüsü Derneği'nden 1 Mayıs açıklaması

DHA
30.04.2016 - 15:50Son Güncelleme :

Halkların Köprüsü Derneği'nden 1 Mayıs açıklaması

DHA

İzmir'de mülteci sorunları ile ilgili kurulan Halkların Köprüsü Derneği 1 Mayıs İşçi Bayramı Basın açıklamasında Suriyeli çalışanların sorunlarına dikkat çekti.

Dernek Başkanı Prof. Dr. Cem Terzi açıklamada Türkiye'ye sığınan mültecilerin büyük bir kısmı düşük ücretler karşılığında uzun saatler ve zorlu şartlar altında, iş kazalarına karşı hiçbir sosyal güvenceleri olmadan, çoğu zaman emeklerinin karşılığını alamadan adeta köle gibi çalışmaya zorlandığını belirterek, "Bunun temel nedeni, eksik, yetersiz ve mültecilerin aleyhine olan mevzuat ve uygulamalardır. Suriyeli mültecilerin Türkiye'ye gelişinin üzerinden 5 yıl sonra çıkan 'Geçici Koruma Sağlanan Yabancıların Çalışma İzinlerine Dair Yönetmelik' Suriyeli mülteci işçilerin sorunlarını çözmek için yetersiz bir adımdır. Çalışma izninin her ilde ve her sektörde verilmemiş olması mültecilerin genelge çerçevesinde ucuz işgücü gerektiren sektör ve bölgelere itileceğini gösteriyor" dedi.

Türkiye gibi kayıt dışılık ve düşük ücretle çalışmanın yaygın olduğu bir ülkede bu düzenleme ile mültecilerin emek sömürüsünün önüne nasıl geçileceği belirsizliğini koruduğunu belirten Terzi, "Genelgede geçici koruma sağlayan yabancı işçilerin hakları açıklıkla yer almamaktadır. İşçilerin örgütlenmesi, özlük hakları ve emeklilik olanaklarının ne olacağına yönelik planlama yapılmamıştır. En temel insani ihtiyaçlarını dahi karşılamaktan mahrum olan bu insanların Türkiye'nin politik tavrı nedeniyle mülteci statüsü alamadıkları için geçici koruma sağlanan yabancılar gibi muğlak tanımlamalarla iş hayatının en enformel sektörlerinde, en güvencesiz şartlarda çalışmayı kabul etmek zorunda kalmaktadırlar. Çalışma yaşamının Suriyeliler için nasıl bir hal aldığını iş kazaları istatistiklerinden gözlemlemek de mümkündür. İş cinayetlerinin çok yoğun olduğu ülkemizde son aylardaki istatistiklerde bu cinayetlere kurban giden Suriyeli sayısının artması içinde bulunulan durumun ciddiyetini ortaya koymaktadır. Çok olumsuz şartlar altında karşıladığımız 1 Mayıs'ı işçilerin birliği ve halkların kardeşliği mücadelesiyle selamlıyoruz" dedi.

Mustafa OĞUZ İZMİR (DHA)

FOTO

  

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Halkların Köprüsü Derneği'nden 1 Mayıs açıklaması hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 30 Nisan 2016 tarihinde saat 15 50’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Halkların Köprüsü Derneği'nden 1 Mayıs açıklaması haberi güncellenecektir.

  İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Kasım 2017, Pazar
  • İmsak
   06:09
  • Guneş
   07:50
  • Öğle
   13:08
  • İkindi
   15:47
  • Akşam
   18:04
  • Yatsı
   19:34
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı