Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Halkın takımının zaferi

Manchester United maçı için İngiltere’ye gelen taraftarlarla özel röportajlar yapıldı. Dün gece Kırmızı Şeytanları dize getiren siyah beyazlılar için “Halkın takımı” ifadesi kullanıldı.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

BEŞİKTAŞ’ın ünü dünyaya yayılan taraftar grubu Çarşı, İngiltere’nin güvenilir devlet televizyonu BBC’nin resmi internet sitesi BBC.co.uk’ye haber oldu.
John McManus imzalı haberde, Beşiktaş’ın Manchester United’la yapacağı maç için İngiltere’ye giden taraftarlarla özel röportajlar yapıldı, Çarşı ruhunun ne olduğu taraftarlara anlatılmaya çalışıldı. “Beşiktaş taraftarları birleşik cephede canlandı” başlığıyla verilen haberde, yaklaşık bin kadar taraftarın yenme umutları olmamasına karşın maç için İngiltere’ye gittiği belirtildi.
İşçi sınıfı
Haber yorumda röportaj yapılan isimlerden biri de Çarşı grubundan Ozan İlhan oldu. İlhan’ın, “Futbol sadece spor değil. Bu günlerde bir endüstri” dediği vurgulandı. Beşiktaş’ın Türkiye’deki üç büyüklerin en küçüğü olduğunun kaydedildiği haberde, siyah beyazlar’ın “halkın takımı” olduğu ifade edildi.
Bir Türk gazetecinin de, “Kulüp başkanları bu tür taraftarları değil, İngiltere’deki gibi zengin taraftar istiyor” söylemi haberde geçerken, “ezeli rakipler Galatasaray ve Fenerbahçe’nin aksine, Çarşı grubu genellikle işçi sınıfından ve solculardan oluşuyor” ifadeleri yer aldı. Bugün binlerce üyesi olan güçlü bir organizasyon haline gelen Çarşı grubunun 1980’de altı genç tarafından kurulduğu vurgulanırken, “Politik nedenlerden dolayı takım fanatizmle aynileştirildi” denildi.
Avrupa’nın her yerinden geliyorlar yorumunun yapıldığı haberde, “Belki de maçı kazanamayacaklar, ikinci tura da katılamayacaklar ancak Almanya’dan 150, Hollanda’dan 50 ve Londra’dan da 50 kişi maç için geldi” ifadesini kullandı.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler