Gündem Haberleri

  Halkın desteği yeter

  Hürriyet Haber
  19.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  DSP Lideri Ecevit, CHP'nin Avrupalı sosyal demokratlardan destek istemesini eleştirdi. Ecevit, ‘‘Biz desteği yabancılardan değil, kendi halkımızdan isteriz. Hiçbir yabancı ülkeye, partiye veya kuruluşa diyet borcu altına girmeyiz’’ dedi.

  CHP'nin, Avrupalı sosyal demokratlardan destek istemesi, DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit'in eleştirilerine yol açtı. Ecevit, ‘‘Biz desteği yabancılardan değil, kendi halkımızdan isteriz’’ dedi. Ecevit, dün yaptığı yazılı açıklamada, CHP'nin Avrupalı siyasetçilerden destek istemesinin, seçim barajını aşamama kaygısından kaynaklandığını öne sürdü. Ecevit, şu görüşü savundu:

  ‘‘Demek ki, kendi halkımızın oylarıyla iktidara gelebilmekten, hatta seçim barajını aşabilmekten umut kesen CHP, şimdi yabancıların desteğinden medet umuyor. DSP ise ne başka ülkelerin seçimlerine karışır, ne de başkalarını kendi seçimlerimize karıştırır. Biz desteği, yabancılardan değil, kendi halkımızdan isteriz. Onun için de hiçbir yabancı ülkeye, partiye veya kuruluşa diyet borcu altına girmeyiz.’’

  DTP'YE YARDIM

  Bu arada Ecevit, DTP'ye seçim ittifakı önerdiği yolundaki haberler üzerine, önceki gün bir açıklama yaparak bu konudaki tutumuna açıklık getirdi. Gazetemizde önceki gün Muharrem Sarıkaya'nın ‘Ankara Kulisi’ köşesinde, koalisyon ortaklarının İstanbul'da yaptıkları görüşmede, Ecevit'in Cindoruk'a seçim ittifakı önerdiği yazılmıştı. Ecevit, bu yazı üzerine yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

  ‘‘DSP, herhangi bir partiyle ittifaka veya ortaklığa ilke olarak karşıdır. Bu kararımızda herhangi bir değişiklik söz konusu değildir. 25 Temmuz günü İstanbul'da Sayın Mesut Yılmaz'la ve Sayın Hüsamettin Cindoruk'la yaptığımız toplantıda, Cirdoruk'a, seçim barajı makul bir düzeye indirilmediği takdirde, DTP eğer milletvekili genel seçimlerine katlmayı uygun bulmazsa, bizim doğrultumuza uyum sağlayabilecek bazı arkadaşlarının seçilmelerine katkıda bulunabileceğimizi söyledim. DTP'de bizim bağdaşamayacağımız değişik eğilimli kimseler vardır. Ancak, DTP'lilerden bazılarının ekonomik ve sosyal tutumlarının ve devlet anlayışlarının bizim tutum ve anlayışımıza yakınlığını gördüğümüz için böyle bir öneride bulunma gereğini duydum.’’


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı