Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Halkın AB’ye inancı azaldı

  Hürriyet Haber
  05 Ocak 2011 - 00:00Son Güncelleme : 05 Ocak 2011 - 00:17

  Dışişleri Bakanlığı, “Halkın Türkiye’nin AB’ye tam üye olabileceğine ilişkin inancı azaldı” tespiti yaparken, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, “Fasılların yarıdan fazlasının siyasi nedenlerle bloke edilmesi genişleme tarihinde bir ilk” dedi.

  3’üncü Büyükelçiler Konferansı kapsamında düzenlenen ‘AB üyelik sürecimizin 5’inci yılında bir bilanço: Müzakereler ve reform süreci’ konulu toplantıya Egemen Bağış, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Adalet Bakanı Sadullah Ergin katıldı. Basına kapalı toplantının açılış konuşmasını yapan Davutoğlu, şunları söyledi: “Askıya alınmış veya bloke edilmiş olanlar yüzünden tüm fasıllarda çalışmaları durdurmak gibi bir düşüncemiz yok. Temel amacımız, fasıl açıp kapamak değil. Yaşam seviyemizin ve standartlarımızın yükselmesi. AB üyelik süreci de, amacımıza ulaşmada bizim için küçümsenmeyecek motive edici bir olgudur. Bazı AB ülkelerinin samimiyetsiz ve tutarsız politikası her geçen gün daha fazla kişi tarafından eleştirilmektedir. Bugün AB üyeliğini savunmak cesaret ister hale gelmiştir.”

  Büyükelçiler öğleden sonra da Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek ile “Kıbrıs: Cenevre görüşmeleri ve sonrasına yönelik öneriler” başlıklı oturumda biraraya geldi. Görev yaptıkları ülkelerin ve o ülkelerde kamuoyunun Kıbrıs sorununu nasıl gördüklerini anlatan büyükelçiler KKTC’nin benimsediği müzakere çizgisinin desteklendiğini belirtti.

  Dışişleri yemeği

  DIŞİŞLERİ Bakanı Ahmet Davutoğlu, eski Dışişleri bakanları ve müsteşarlar onuruna yemek verdi. Dışişleri Konutu’ndaki yemeğe Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, eski bakanlar Hikmet Çetin, İlter Türkmen, Mümtaz Soysal, Emre Gönensay, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu, eski müsteşarlar Uğur Ziyal, Faruk Loğoğlu, Şükrü Elekdağ, Nüzhet Kandemir ve Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Ertuğrul Apakan katıldı.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı