Gündem Haberleri

GÜNDEM

  'Halkın 1 numaralı düşmanı'

  PARİS (ANKA)
  30 Ekim 2007 - 10:33Son Güncelleme : 30 Ekim 2007 - 14:00

  Aşiret lideri Mesud Barzani'nin açıklamalarına yer veren Fransız Le Monde gazetesi, “Barzani'nin Türk milliyetçi basını tarafından halkın 1 numaralı düşmanı olarak gösterildiği”ni yazdı.

  Yaptığı açıklamalarla Türkiye'nin şimşeklerini üzerine çeken aşiret lideri Barzani son olarak Fransız gazetesi Le Monde'a konuştu. Türkiye'nin, PKK'yı terör örgütü olarak ilan etmesini, elebaşlarını teslim etmesini ve faaliyetlerine izin vermemesini istediği Barzani, Bush yönetiminin kendilerine “hiç baskı yapmadığını” açıkladı. Gazete, Barzani'nin "halkın 1 numaralı düşmanı olarak gösterildiği”ni yazdı.

  Fransız Le Monde gazetesi, Erbil kaynaklı haberinde Mesut Barzani’nin Türkiye’den korkmadığını söylediğini belirtti.
  Gazeteye göre, Barzani, “Türkiye’nin kullandığı tehdit ve şantaj söylemini kabul etmediğini”ni kaydetti. “Türkiye’nin işgali halinde kendilerini savunacaklarını vurgulayan Barzani, “bir işgalin bir savaş eylemi” olacağını da öne sürdü.

  Türkiye’nin ekonomik ambargo uygulaması halinde Kürt bölgesindeki 5 milyon kişinin “açlıktan ölmeyeceği”ni de öne süren Mesut Barzani, Amerika’nin yaklaşımı için “aynen bizim çizgimiz gibi” diyerek, “Bush yönetimi bize hiçbir baskı yapmıyor ve bizim gibi, krizi barışçıl yollardan çözmek istiyor” şeklinde konuştu.

  "1 NUMARALI DÜŞMANI”

  Le Monde, Türkiye’de Barzani’ye duyulan tepkiye de dikkat çektiği haberinde Barzani’nin “Türk milliyetçi basın tarafından adeta halkın 1 numaralı düşmanı olarak gösterildiği”ni yazdı.

  Dışişleri Bakanı Ali Babacan'ın İran temaslarını da değerlendiren gazete, "Türk diplomasi şefi, Irak'taki PKK'ya karşı operasyon için İran'dan beklediği yeşil ışık sağlamadı" diye yazdı.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı