Halkbank'ta özelleştirme süreci başlıyor

A.A.
10 Şubat 2006 - 10:47Son Güncelleme : 10 Şubat 2006 - 11:06

Kamu bankalarından Halkbank'ta özelleştirme süreci başlıyor. Bankanın özelleştirilmesinde, stratejiyi belirleyecek danışman firma ihalesine katılım için “bir kaç gün içinde” davetiyeler gönderilecek. Özelleştirmenin bu yıl içinde tamamlanması bekleniyor.

Özelleştirme İdaresi yetkililerinden alınan bilgiye göre, Halk Bankası özelleştirmesinde danışman firma ihalesi için davet usulü uygulanacak. İhaleye davet edilecek firmalar, Özelleştirme İdaresi, Halk Bankası ve Hazine tarafından ortaklaşa belirlenecek. Davetin ardından, danışman firmaların tekliflerini sunması için yaklaşık 1 aylık süre verilmesi öngörülürken, bunun ardından geçecek 1-2 haftalık süreçte de danışman firmanın seçimi hedefleniyor.
Danışman firmanın, Banka'nın özelleştirmesine ilişkin strajeyi belirlemesinin ise yaklaşık 2.5-3 ay alabileceği ifade ediliyor.

DANIŞMAN FİRMA NE YAPACAK?

Seçilen danışman firma, Banka'nın değer tespitini yapacak, bunun ardından ihale yöntemini (halka arz ya da blok satış gibi) belirleyecek.  Danışman bunları belirlerken, her yöntemin artı ve eksilerini ortaya koyarak, kendi görüşünü oluşturacak. Danışman firmadan, stratejinin nasıl uygulanacağına ilişkin bir eylem planını da ortaya koyması istenecek.
Bu arada danışman firmadan alınan görüşün ardından, yönteme ilişkin kararı, Hazine, Halk Bankası ve ÖİB temsilcilerinden oluşan komisyon verecek.

BU YIL İHALEYE ÇIKILACAK

Yetkililer, Halk Bankası'nın özelleştirilmesi için bu yıl içinde ihale ilanına çıkılacağını belirtirken, özelleştirmenin yıl içinde tamamlanması ise seçilecek yönteme bağlı olacak. Söz gelimi Banka'da blok satış yönteminin benimsenmesi durumunda özelleştirmenin bu yıl içinde bitebileceği, halka arzın tercih edilmesi durumunda ise yerine getirilmesi gereken işlemler nedeniyle gelecek yıla sarkabileceği vurgulanıyor.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı