Halkbank'a Avusturyalı ve Alman talip

Hürriyet Haber
13.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

ÖZELLEŞTİRME dönemecindeki Halkbank'a, Avusturya ile Almanya halk bankalarından sermayeye katılım talebi geldi.

Almanya Halk Bankası ile Avusturya Halk Bankası, Hazine Müsteşarlığı'na bir yazı göndererek, Halkbank'ın özelleştirme çalışmalarında aktif olarak yer almak stediklerini, koşullar oluştuğunda sermayeleri ile katılabileceklerini bildirdiler.

Halkbank Genel Müdürü Yenal Ansen, gelişmeyi doğrulayarak, ‘‘Halkbank'ın özelleştirilmesi sürecinde dünya halk bankalarından destek alacağız. Böyle bir düşünceleri var’’ dedi.

Yenal Ansen Hürriyet'e, yabancı halk bankalarının Halkbank'ın özelleştirme sürecine katılmalarının, ‘ana statü’ değişikliği aşamasında olabileceğini söyledi. Dünyada Türkiye'deki Halkbank niteliğinde faaliyet gösteren 1000'e yakın banka olduğunu söyleyen Ansen, ‘‘Onların yönetimde olmaları, bize dış fon sağlamada kolaylık getirir’’ dedi.

Halkbank Genel Müdürü Yenal Ansen, diğer halk bankalarıyla ortak projeler geliştirdiklerini söyledi.

GÖREV ZARARI

Yenal Ansen, Ziraat Bankası ile Halkbank'ın 20 milyar doları aşan görev zararının kamuoyunda yanlış aldılandığını savunarak, şu değerlendirmeyi yaptı:

‘‘Bu para bir yerden bir yere giden bir kaynak değil. Hükümetlerin çitfçiyi ve esnafı desteklemek için aldığı kararların sonucu oluşmuş bir zarar. Ancak, bu kararnamelerle çiftçi ile esnaf, faizlerin yüzde 80-90 olduğu ortamda, yüzde 45'lerle kredi alarak, bir anlamda korundular.’’

İki bankanın esnaf ile çiftçiye sağladığı kredilerin, sadece bu kesimleri desteklemekle kalmayıp, ekonomide bir katma değer yarattığını da söyleyen Ansen, şöyle konuştu:

‘‘Anadolu'daki bir kasabadaki bakkal, bizden bu krediyi alarak dükkanına bir çuval un, pirinç koydu. Sadece o bakkalın ailesi değil, onun kapısına mal getiren kamyoncu da kasaba halkı da dolaylı olarak bu krediden yararlandı.’’

Yenal Ansen, vadesi dolmamış bir mevduatın bozulmamasına ilişkin olarak verdikleri talimatın haklı olduğunu savunarak, ‘‘Hiçbir banka topladığı parayı kasasında tutmaz. Tutan varsa, zaten bankacı değildir. O ortamda böyle bir önlemin alınması gerekiyordu. Zaten gelinen noktada, bu tür talepler iyice azaldı.’’

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı