Halkbank, Çin'de banka kurmaya hazırlanıyor

Hürriyet Haber
22 Mayıs 2000 - 00:00Son Güncelleme : 22 Mayıs 2000 - 00:01

ÇİN'in büyük bir ithalatçı ülke olduğunu söyleyen Halkbank Genel Müdürü Yenal Ansen, Çin'de bir banka kurmayı düşündüklerini, buna belki bir temsilcilik olarak da başlayabileceklerini söyledi. Ansen, Kırgızistan ve Cezayir'de de bir banka açmak için çalıştıklarını bildirdi.

HALKBANK Genel Müdürü Yenal Ansen, Çin'in büyük bir ithalatçı ülke olduğunu belirterek, Çin'de bir banka kurmayı düşündüklerini, buna belki bir temsilcilik olarak da başlayabileceklerini söyledi. Ansen, Kırgızistan ve Cezayir'de de bir banka açmak için çalıştıklarını bildirdi.

Halkank'ın 62. kuruluş yıldönümü etkinlikleri kapsamında Diyarbakır'da bulunan Yenal Ansen gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Kuruluş yıldönümünü, bu bölgede kutlamalarının nedenini, Türkiye nüfusunun yarıya yakınının burayı tanımaması olduğunu açıklayan Ansen, ‘‘İnsanlar görmediği yeri farklı düşünüyor. Ama gördüğü zaman kararları değişiyor. Batıdaki ilgiyi buraya taşımalıyız’’ diye konuştu.

Geçen yıl Şanlıurfa'da yaptıkları kuruluş yıldönümü kutlamalarınınardından bu kente ve Harran'a dönük bir sürü fikir oluştuğunu anlatan Ansen, Şanlıurfa'da geçen sene ihracat yapan firmaların performanslarının bu yıl hemen hemen iki katına çıktığını kaydetti.

Türkiye'nin 1998 ve 1999 yıllarında haketmediği bir sıkıntı yaşadığını ifade eden Ansen, bunun sebebinin bankacılık sektörü olduğunu, çok acımasız davranıldığını, gazetelerde bazı tekstil firmalarını hedef alan haberler yapıldığını söyledi.

YURTDIŞINDA ŞUBE

Konuşmasında, yurtdışında şube açma çalışmalarına da yer veren Ansen, Çin'in büyük bir ithalatçı olduğunu ve büyük bir sanayi potansiyeli bulunduğunu, Halkbank'ın kredi verdiği Türk firmalarından üç-dört tanesinin de Çinliler ile ortaklık kurduğunu belirtti. Ansen, bu nedenlerle, bu ülkede bir şube açmayı düşündüklerini, bunun bir temsilcilik de olabileceğini bildirdi.

Macaristan'da, ‘‘Avusturya, İtalya, Almanya, Macaristan ve Türkiye’’den ortakları olan bir bankaları bulunduğunu anlatan Ansen, Hollanda ve Türkmenistan'da da birer ortak bankaları olduğunu kaydetti.

Ansen, Kırgızistan ve Cezayir'de de bir banka kurmak istediklerini belirtti.

Paradan para kazanma döneminin bittiğini söyleyen Ansen, banka birleşmelerini ise uzak gördüğünü kaydetti.

Ansen, ‘‘Üç-dört bankası olan gruplar var. Onlar birleşebilir. Benholdinglerin birbirleriyle banka birleştireceklerini pek sanmıyorum’’ dedi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı