"Doğan Hızlan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Doğan Hızlan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Doğan Hızlan

Halk türkülerini bir de çoksesli dinleyin

BİZİM ses dünyamızı zenginleştiren, türkülerimizi daha çok sevdiren, “Çoksesli dinlemek de başkaymış” dedirten üç CD, ses eşliğinde unutulmaz lezzette bir Anadolu gezisi yaptırdı bana.

Bu CD’lerin ikisi iyi besteci, müzikçi Muammer Sun’un eserlerinden oluşuyor. Muammer Sun’un Kurtuluş ve Cumhuriyet’i (1) Senfonik Orkestra, Soprano Solo ve Çoksesli Koro İçin Süit. Senaryosunu Turgut Özakman’ın yazdığı, yönetmenliğini Ziya Öztan’ın yaptığı Kurtuluş filminin müziğini de Muammer Sun bestelemişti.

Besteci, dizi müziğinden 12 parçayı seçerek bağımsız bir süit olarak yeniden besteledi. Diziyi seyreden biriyim, bağımsız müziğin de iyi bir çalışma olduğunu belirtmeliyim.

EŞLİKSİZ TÜRKÜ DİNLEMENİN ZEVKİ

MUAMMER SUN’un Eşliksiz Koro için Çoksesli Halk Türküleri CD’si (2); türkülerimizi, koronun etkileyiciliğiyle dinlemenin farkındalığını öğretiyor.

CD’lerin kitapçıklarında bir müzik incelemesinin, araştırmasının değerinde özet bilgiler yer alıyor. Dinlemeden önce okuyun, okuyun da hem bu çalışmaların önemini hem de çalışma eksikliğimizi öğrenin.

CD’deki Sultan Gelin bölümünde metinleri, unutulmaz spikerlerden Jülide Gülizar okuyor. Bize, güzel, doğru Türkçenin örneğini veriyor.

Kapaktaki yazı, çalışmanın önemini yeterince açıklıyor: “Dünyada ilk yayın!”

Türkülerden bazılarını dinlemişsinizdir, önceki dinlemelerle bir karşılaştırmanızı tavsiye ederim.

AHMET ADNAN SAYGUN’UN ÇOKSESLİ HALK TÜRKÜLERİ

SAYGUN bir dersinde bakın ne demiş?

“Ben Fransa’dan döndükten sonra, kendi insanımı ve onun müziğini tanımak için halk türküleri dinledim, inceledim, onların bir kısmını çokseslendirdim. Bu bana, Avrupa’da öğrendiğim tonal müzik dışında, bizim müziklerimizin modal yapısını tanıma olanağı verdi. Onlarla ne yapabileceğimi araştırdım. Halk müziğini ve kendimi tanıma olanağı buldum.”

İşte Saygun’un bu çalışmaları sonucu bestelediği eşliksiz koro için ‘Çoksesli Hak Türküleri’ (3) CD

olarak müzikseverlere ulaştı.

Adnan Saygun için, açıklamalarda bulunmak müzikseverlere gereksiz satırları okuma zahmetini yüklemektir. Bundan kaçınırım. Bu CD de, “Dünyada ilk yayın!”

¡   ¡   ¡

ÜÇ CD inanıyorum ki, türkülerin bizim ses belleğimiz, zevkimiz için vazgeçilmezliğini size ispatlayacak.

 

1) Kurtuluş ve Cumhuriyet, Muammer Sun, Şef: Prof. Gürer Aykal, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ve Bilkent Senfoni Orkestrası, Soprano Solo: Hülya Kazan Kültür Bakanlığı Devlet Çoksesli Korosu, Şef: Prof. Hikmet Şimşek; TRT Ankara Radyosu Çoksesli Korosu. Şef: Elnara Kerimova.

2) Çoksesli Halk Türküleri, Eşliksiz Koro İçin, Muammer Sun, Koro: Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Çoksesli Korosu, Şef: İbrahim Yazıcı, Solistler: Tuncay Kurtoğlu (bas), Şule Köken (Soprano).

3) Çoksesli Halk Türküleri, Ahmed Adnan Saygun, Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Çoksesli Korosu, Şef: İbrahim Yazıcı, Solistler: Tuncay Kurtoğlu, Şule Köken.

Üç CD de Sun Müzik Yapım’a ait. Tel: (0312) 222 56 62 - Faks: (0312) 222 33 64. www.sunyayinevi.com

 

 

X