BARTIN HABERLERİ

Halk Sağlığından Kanser Uyarısı: “Erkan Teşhis Hayat Kurtarır”

IHA
01.10.2015 - 14:06Son Güncelleme :
Yerel Haberler
IHA

Bartın Halk Sağlığı Müdürlüğü, vatandaşlar kanser hastalığına karşı uyardı.
Müdürlükten Ekim Ayı Meme Kanseri Bilinçlendirme Ayı’ kapsamında yapılan açıklamada, kanserin erken teşhisle tedavisinin bulunduğu ifade edildi.
Müdürlüğün açıklaması şöyle: “Meme kanseri, gerek gelişmiş, gerekse gelişmekte olan ülkelerde en sık görülen kadın kanseridir. Erken evrede tespit edilmesi mümkün olan bu kanser ile mücadelede kadınların bilgilendirilip, bilinçlendirilmesi önemlidir. Bu amaçla 2004 yılından beri Ekim ayında “Meme Kanseri Bilinçlendirme Etkinlikleri” yurt genelinde düzenlenmektedir. Meme kanseri, memedeki süt bezleri ve süt kanallarını oluşturan hücrelerin normal olmayan biçimde, kontrol dışı olarak çoğalması ve vücudun başka bölümlerine de yayılarak çoğalmayı sürdürmesidir. Kanser hücreleri meme dokusu dışına çıktığında, öncelikle koltuk altındaki lenf bezlerini tutmaktadır. Kanser hücrelerinin lenf bezlerine ulaşması, vücudun diğer bölgelerine yayılabileceğini gösterir. Meme kanserinin belirtileri; memede ele kitle gelmesi, memeden kendiliğinden akıntı gelmesi (bulanık ya da kanlı), meme başında çekilme, meme derisi üzerinde çekilme, memede anormal ve tek taraflı büyüme, ödem, kızarıklık, meme derisinin portakal kabuğu görünümünde olması ve memede daha önce olmayan gözle fark edilebilen herhangi bir değişikliğin olması sıralanabilir. Meme kanseri ile mücadelede en önemli nokta “Erken Tanı” dır. Erken tanı için üç temel yöntem uygulanabilir. Bunlar 20 yaşından itibaren her ay kendi kendine meme muayenesi, doktor yada sağlık personeli tarafından yılda bir yapılan klinik meme muayenesi ve 40 yaş ile 69 yaş arasında 2 yılda bir yapılan mamografi meme grafisi olarak sayılabilir. Kadınların 20 yaşından sonraki dönemde, her ay memelerini kendi kendilerine muayene etmeleri gereklidir. Meme dokusu içerisinde herhangi bir şüpheli kitle ele geldiğinde, vakit geçirmeden doktora başvurulmalıdır. Dengeli ve düzenli beslenme, aşırı kilodan korunma, alkol ve sigara alışkanlığı varsa bırakma, 30 yaşından önce doğum yapma ve bebeğini emzirme, stresi kontrol etme, spor yapma ve düzenli olarak doktor muayenesinden geçip gerekli tetkikleri yaptırmakla meme kanseri riski azaltılabilir. İlimizde, Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi’nde (KETEM)’de ve Aile Sağlığı Merkezlerimizde Mobil Kanser Tarama Aracıyla erken teşhis amacıyla halkımıza ücretsiz olarak meme kanseri taraması yapılmaktadır. Ayrıca Aile Sağlığı Merkezlerimizde 50-70 yaş arası kadın ve erkeklere kalınbarsak (kolorektal) kanseri, 30-65 yaş arası kadınlara ise rahimağzı (serviks) kanseri taramaları yapılmaktadır. Bayanlar sağlığınız parmaklarınızın ucunda, kendi kendine meme muayenesi yapınız ve kanser taramalarınızı yaptırınız."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bartın haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bartın ilinden Halk Sağlığından Kanser Uyarısı: “Erkan Teşhis Hayat Kurtarır” hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 01 Ekim 2015 tarihinde saat 14 06’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Halk Sağlığından Kanser Uyarısı: “Erkan Teşhis Hayat Kurtarır” haberi güncellenecektir.

BARTIN İLÇELERİ

BARTIN NAMAZ VAKİTLERİ

23 Mayıs 2018, Çarşamba
 • İmsak
  03:24
 • Guneş
  05:18
 • Öğle
  12:53
 • İkindi
  16:51
 • Akşam
  20:17
 • Yatsı
  22:02
Sayfa Başı