MANİSA HABERLERİ

Halk Sağlığı Müdürü'nden 'intihar' konulu açıklama

DHA
09.09.2017 - 17:33Son Güncelleme :
DHA

MANİSA Halk Sağlığı Müdürü Dr. Engin Yıldırım, 10 Eylül Dünya İntiharı Önleme Günü nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, intihar eğilimli kişiyle empatik bir biçimde iletişime geçmenin ve yargılamayan bir kulakla dinlemenin önemli olduğunu hatırlattı.

10 Eylül Dünya İntiharı Önleme Günü nedeniyle yazılı açıklama yapan Manisa Halk Sağlığı Müdürü Dr. Engin Yıldırım, Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre her yıl 1 milyona yakın kişinin intihar girişiminde bulunduğunu belirtti. Ölümle sonuçlanmamış intihar girişimleriyle birlikte bu sayının 20 milyona yaklaştığını hatırlatan Yıldırım, "İntihar davranışı bireysel kayıplarla sınırlı kalmayıp yarattığı şiddetli öfke, panik, korku ve suçluluk gibi duygularla çevreyi de etkisi altına aldığından önemli bir halk sağlığı sorunudur. Toplumun birer üyesi olarak bizlerin de intihar riski taşıyan bireylerle karşılaştığımızda, onlara ulaşmak için ayıracağımız bir dakikanın bile o kişinin hayatının gidişatını değiştirebileceğini unutmamamız gerekir.İntihar eğilimli kişiyle empatik bir biçimde iletişime geçmenin ve yargılamayan bir kulakla dinlemenin önemli olduğu, kişinin önemsendiğini hissetmesine ve stresinin azalmasına yardımcı olduğu görülmüştür" dedi. İntihara karşı savunmasız olan kişilerle daha etkili biçimde iletişim kurabilmek ve yaşanabilecek ölümlerin önüne geçebilmek için psikolojik ilk yardım becerilerinin geliştirilmesinin öneminin büyük olduğunu belirten Yıldırım, "Psikolojik ilk yardım esnasında, hizmet sunulan kişiye empatik bir yaklaşım sergilemek, daha çok dinleyici konumunda olup duygularını ve yaşadıklarını ifade etmesine olanak sağlamak, kişiye olay hakkında gerekli bilgileri vermek ve kişilerin yakınlarıyla bir arada olabilmesini sağlamak amaçlanmaktadır"dedi. Manisa Halk Sağlığı Müdürü Dr Yıldırım eylül ayı boyunca  Halk Sağlığı ve Toplum Sağlığı Merkezleri'nde görev yapan sağlık personeline yönelik 'İntiharın Önlenmesi' konulu hizmet içi eğitimlerin verileceğini de belirtti.

Mehmed Hakkı ÖZBAYIR/MANİSA,(DHA)

FOTOĞRAF

  

 

 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Manisa haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Manisa haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Halk Sağlığı Müdürü'nden 'intihar' konulu açıklama haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

MANİSA NAMAZ VAKİTLERİ

10 Aralık 2017, Pazar
 • İmsak
  06:26
 • Guneş
  08:10
 • Öğle
  13:14
 • İkindi
  15:42
 • Akşam
  17:57
 • Yatsı
  19:30
Sayfa Başı