VAN HABERLERİ

Halk Sağlığı Müdürülüğü’nden İntihar Girişimlerini Önleme Faaliyetleri

IHA
11.09.2015 - 13:24Son Güncelleme :

HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜNDEN İNTİHAR GİRİŞİMLERİNİ ÖNLEME FAALİYETLERİ

IHA

Van Halk Sağlığı İl Müdürlüğü tarafından, ‘10 Eylül Dünya İntiharı Önleme Günü’ çerçevesinde bir dizi etkinlik düzenledi.
İntihar Girişimlerini Önleme Faaliyetleri’ kapsamında başlatılan çalışmalar ile ilgili bir açıklamada bulunan Van Halk Sağlığı Müdürü Dr. Yakup İmren, ‘İntihar Girişimlerini Önleme Faaliyetleri’ kapsamında merkez ve ilçelerde çalışmalar başlatıldığını belirterek, bu çalışmalar kapsamında vatandaşlara intihar konusunda önemli bilgilendirmede bulunduklarını söyledi. Doğadaki her canlıda yaşamını devam ettirme içgüdüsünün var olduğunu ve doğal olarak bu içgüdünün en gelişmiş varlık olan insanda da mevcut olduğunu ifade eden İmren, “Yaşamı boyunca her güçlükle savaşan ve korunma dürtüsüyle var olan insan, nasıl olupta hayatına son verebiliyor. Farklı intihar tanımları olmakla birlikte; intihar, genel tanımıyla bireylerin isteyerek ve bilerek farklı yöntemlerle kendi yaşamına son vermesi durumudur. Nedeni ne olursa olsun intihara yönelen kişilerin ortak özelliği içinde bulundukları sorunlarla başa çıkmada kendini yetersiz ve güçsüz hissetme ve umutsuzluktur. Kişiler genellikle intiharı son çare olarak görürler. Ağır ruhsal bunalım geçiren kişiler endişe, huzursuzluk, çaresizlik ve yaşamdan zevk alamama durumu yaşarlar. Fakat bilinmelidir ki, hiçbir sorun çözümsüz değildir ve hiçbir sıkıntı yaşamımız kadar değerli değildir” dedi.
Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikososyal Destek ve Krize Müdahale Birimi’nde gerekli çalışmaların yapıldığını dile getiren İmren, “Ayrıca aile sağlığı merkezlerinde, aile hekimlerimiz de intihar eğilimi, intihar girişimleri bulunan kişileri bu alanda eğitim almış olan profesyonel meslek elemanlarına (psikiyatri uzmanı veya psikolog) yönlendirerek intihar önleme çalışmalarında bulunmaktadır” ifadelerini kullandı.
İntihar vakalarının önüne geçilmesi yönünde, İl Halk Sağlığı Müdürlüğü Ruh Sağlığı Programları Birimi tarafından Van ve ilçelerinde ’İntihar Girişimlerini Önleme Faaliyetleri’nin başlatıldığını da sözlerine ekleyen İmren, “Vatandaşlarımız şunu iyi bilsinler ki; intihar asla bir çözüm yolu değildir ve unutmayalım ki: hayat her şeye rağmen güzeldir” şeklinde konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Van haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Van ilinden Halk Sağlığı Müdürülüğü’nden İntihar Girişimlerini Önleme Faaliyetleri hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 11 Eylül 2015 tarihinde saat 13 24’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Halk Sağlığı Müdürülüğü’nden İntihar Girişimlerini Önleme Faaliyetleri haberi güncellenecektir.

VAN NAMAZ VAKİTLERİ

14 Aralık 2017, Perşembe
 • İmsak
  05:25
 • Guneş
  07:09
 • Öğle
  12:12
 • İkindi
  14:39
 • Akşam
  16:54
 • Yatsı
  18:27
Sayfa Başı