ADANA HABERLERİ

Halk Sağlığı Haftası

IHA
06.09.2015 - 13:03Son Güncelleme : 06.09.2015 - 13:04

ADANA HALK SAĞLIĞI MÜDÜRÜ DR. KADİR ÇAĞLAR ÇATAK, HEDEFLERİNİN BİREYLERİN SAĞLIKLARINI KORUMAK VE GELİŞTİRMEK İÇİN GEREKEN TÜM SAĞLIK HİZMETLERİNİ SUNMAK OLDUĞUNU SÖYLEDİ.

IHA

Adana Halk Sağlığı Müdürü Dr. Kadir Çağlar Çatak, hedeflerinin bireylerin sağlıklarını korumak ve geliştirmek için gereken tüm sağlık hizmetlerini sunmak olduğunu söyledi.
Dr. Çatak, Halk Sağlığı Haftası nedeniyle yaptığı açıklamada, halk sağlığının, bireyi sağlıklı ve üretken bir şekilde tutarak toplumsal gelişmeyi sağlamayı hedeflediğini belirterek, “Bu hedefe ulaşmak amacıyla bireylerin sağlıklarını korumak ve geliştirmek için gereken tüm sağlık hizmetlerini sunmak esastır. Koruyucu hekimlik çalışmalarını yaygınlaştırmak, eğitimler düzenleyip toplum bilincini artırarak hastalıkları meydana gelmeden önlemek ve hayat standardını yükseltmek halk sağlığı çalışmalarının temel amaçlarındandır“ dedi.
2012 yılında kurulan Türkiye Halk Sağlığı Kurumu (THSK) yurdun en ücra köşelerine kadar ulaşan 100 bine yakın personeliyle vatandaşlarımıza sağlık hizmeti sunduğuna dikkat çeken Adana Halk Sağlığı Müdürü Kadir Çağlar Çatak, Aile sağlığı ve toplum sağlığı merkezlerinde çalışan sağlık personelinin yanı sıra çok farklı unvan ve meslek sınıfından profesyonel, ekip ruhu içerisinde hizmet verdiklerini bildirdi. Çatak yazılı açıklamasında şöyle dedi:
“Adana Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak anne ve bebek ölümlerini önlemek için, anne sütü ve emzirme eğitimleri, 550 sağlık personeline Acil Obstetrik bakım eğitimleri yapıldı. 2015 yılı ilk 7 ayında, 29650 yeni doğan bebeğe topuk kanı taraması, 25137 bebeğe işitme taraması yapılmıştır. Ayrıca bebeklere Gelişimsel kalça displazisi ve görme taramaları yapılmakta ve erken teşhis edildiğinde tedavisi mümkün olan hastalıklar tespit edilerek daha sağlıklı bireylerin topluma kazandırılması sağlanmaktadır.Bebek ve çocuklarımıza daha sağlıklı bir gelecek sunmak amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından sağlanan aşıların vaktinde düzenli bir şekilde Aile Sağlığı Merkezleri aracılığı ile uygulanması sağlanmakta bulaşıcı hastalık risklerine karşı aşı kampanyaları özverili bir şekilde yürütülmektedir. İlimizde görülen bulaşıcı hastalıklar tespit edilerek yayılmasını ve hastalık salgınlarını önlemek amacıyla çalışmalar kurumlar arası işbirliği içerisinde yürütülmektedir.”
Sigarayı bırakmanın, sigara kullanımının fiziksel psikolojik ve davranışsal bir bağımlılık olması nedeniyle oldukça zor bir süreç olduğunu kaydeden Çatak, “Bu süreçte vatandaşlarımıza bilimselliği kanıtlanmış sigara bırakma tedavisinde kullanılan ilaçların ücretsiz olarak sunulmaktadır. İlimizde bulunan 7 adet Sigara polikliniğinde uzman ekiplerce değerlendirilen vatandaşlarımıza ilaçlar reçete edilmekte ve ücretsiz sunulmaktadır.
Bu merkezler KETEM, Çukurova Dr. Aşkım Tüfekçi Devlet Hastanesi, Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Dr. Ekrem Tok Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi, Adana Devlet Hastanesi, Ceyhan Devlet Hastanesi, Başkent Üniversitesi Hastanesinde bulunmaktadır. Vatandaşlarımız 171 Sigara Bırakma Danışma Hattını arayarak da poliklinik bilgilerine ulaşabilirler. Sigara bırakma tedavisinde kullanılan bilimselliği kanıtlanmış ilaçlardan 300.000 kişiye yetecek kadar Bakanlığımız bütçesinden satın alınmış ve vatandaşlarımıza ücretsiz olarak sigara bırakma ilaçlarının dağıtımına 23.02.2015 itibariyle başlanmıştır. Yetkilendirilmiş tüm sigara bırakma polikliniklerimizden reçetelenmesi ile devam etmektedir. 23 Şubat’tan itibaren ilimizde 7164 sigara bırakma ilacı ücretsiz dağıtılarak, sigarayı bırakmak isteyen vatandaşlarımıza destek verilmiştir” ifadelerini kullandı.
Toplum Sağlığı Merkezleri’nde bulunan Obezite Birimlerinde diyetisyenler tarafından beslenme danışmanlığı yapıldığını ifade eden Çatak, “Kronik hastalıklar açısından çok büyük bir risk faktörü olan obezitenin önlenmesi ve tedavi için çalışmalar yürütülmektedir. Kronik hastalıklar açısından farkındalık çalışmaları, halk eğitimleri yapılmakta, okullarımızda eğitimler verilerek gençlerimize sağlıklı yaşam bilinci aşılanmaktadır. Kronik Hava Yolu Hastalıkları Önleme ve Kontrol İl Kurulu, İl Yeterli ve Dengeli Beslenme ve Hareketli Yaşam Kurulu, Uyuşturucu ile Mücadele İl Koordinasyon Kurulu, İl Tütün Kontrol Kurulu, İl Tüberküloz Danışma Kurulu, müdürlüğümüz koordinasyonunda toplanmakta bu konularda kurumlar arası iş birliği ve koordinasyon sağlanmaktadır” şeklinde konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Adana haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Adana ilinden Halk Sağlığı Haftası hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 06 Eylül 2015 tarihinde saat 13 03’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Halk Sağlığı Haftası haberi güncellenecektir.

  ADANA NAMAZ VAKİTLERİ
  24 Eylül 2017, Pazar
  • İmsak
   04:46
  • Guneş
   06:21
  • Öğle
   12:41
  • İkindi
   16:07
  • Akşam
   18:42
  • Yatsı
   20:05
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı