VAN HABERLERİ

Halk Sağlı Haftası Kutlandı

IHA
05.09.2015 - 18:02Son Güncelleme :

VAN DA HALK SAĞLIĞI HAFTASI KUTLANDI

IHA

Türkiye’de her yıl 3-9 Eylül tarihleri arasında kutlanan ‘Halk Sağlığı Haftası’ Van’da da kutlandı.
Halk Sağlığı Haftası ile ilgili bir açıklamada bulunan Van Halk Sağlığı Müdürü Yakup İmren, halk sağlığının ve koruyucu sağlık hizmetlerinin önemini vurgulamak ve yürütülen çalışmaları daha görünür kılmak amacıyla böyle bir kutlamanın yapıldığını söyledi. Halk sağlığının, bireyi sağlıklı ve üretken bir şekilde tutarak, toplumsal gelişmeyi sağlamayı hedeflediğini ifade eden İmren, “Bu hedefe ulaşmak amacıyla bireylerin sağlıklarını korumak ve geliştirmek için gereken tüm sağlık hizmetlerini sunmak esastır. Koruyucu hekimlik çalışmalarını yaygınlaştırmak, eğitimler düzenleyip toplum bilincini artırarak hastalıkları meydana gelmeden önlemek ve hayat standardını yükseltmek halk sağlığı çalışmalarının temel amaçlarındandır” dedi.
Halk Sağlığı Müdürlüğü’nün Van’ın en ücra köşelerine kadar ulaşan bini aşkın personeliyle vatandaşlara sağlık hizmeti sunduğunu vurgulayan İmren, “Aile sağlığı merkezlerinde ve toplum sağlığı merkezlerinde çalışan sağlık personelinin yanı sıra çok farklı unvan ve meslek sınıfından profesyonel, ekip ruhu içerisinde hizmet vermektedir. Yaşamın ilk anlarından itibaren her vatandaş aile hekiminden hizmet almaya başlamaktadır. Aile hekimleri, daha bebeklik ve çocukluk çağında aşılama faaliyetleri ile başlayan koruyucu sağlık hizmetlerini bir ömür boyu sürdürmektedir. Aile hekimliği uygulaması ile her birey sağlıkları ile ilgili her türlü konuda danışmanlık hizmeti alabilecekleri bir hekime kavuşmuştur. Van ilinde her ay ortalama 100 bin kişi aile hekimleri ile bir araya gelmektedir” ifadelerini kullandı.
Van’da sağlık hizmetlerinin sadece sağlık tesisleri ile sınırlı kalmayıp, aile hekimlerince yaklaşık 300 bin kişinin mobil hizmeti kapsamında yaşadıkları yerde ziyaret edildiğini ve sağlık problemlerine çözüm bulunulduğunu dile getiren Dr. İmren, “Bunun yanı sıra evlerinden çıkamayan yatalak ve bakıma muhtaç bin 465 kişiye evinde sağlık hizmeti sunulmaktadır. Kadın ve çocuk sağlığı Van Halk Sağlığı Müdürlüğü’nün öncelikleri arasındadır. Özelikle doğurganlık çağındaki kadınlara ve doğuştan itibaren çocuklara yönelik yapılan sağlık hizmetleri itina ile sürdürülmekte ve yakından izlenmektedir. On üç ayrı hastalık yapıcı etkene karşı sürdürülen ve dünyanın en kapsamlı aşılama programlarından birisi olan ulusal aşı programı kapsamında ilimizde yılda yaklaşık 833 bin doz aşı geleceğin güvencesi çocuklarımıza uygulanmaktadır. Yine bulaşıcı hastalıklarla mücadelede hedef; hastalıkların ortaya çıkışını engellemektir. Van Halk Sağlığı Müdürlüğü 7 gün 24 saat boyunca bulaşıcı hastalıklara yönelik izleme yapmakta, herhangi bir salgın tehlikesi durumunda süratle harekete geçerek salgın kontrol çalışmalarına başlamaktadır” şeklinde konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Van haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Van ilinden Halk Sağlı Haftası Kutlandı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 05 Eylül 2015 tarihinde saat 18 02’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Halk Sağlı Haftası Kutlandı haberi güncellenecektir.

VAN NAMAZ VAKİTLERİ

14 Aralık 2017, Perşembe
 • İmsak
  05:25
 • Guneş
  07:09
 • Öğle
  12:12
 • İkindi
  14:39
 • Akşam
  16:54
 • Yatsı
  18:27
Sayfa Başı