"Selçuk Şirin" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Selçuk Şirin" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Selçuk Şirin

Halk IŞİD'in maskesini düşürmüş!

Benim IŞİD'ı dert etmemin en önemli sebebi Pakistanlı dostlarımın uyarısı: Bizi Taliban bitirdi. Hindistan uzaya çıktı biz Ortaçağ'a döndük! Türkiye tehlikenin farkında mı?

IŞİD terörist bir örgüt ama IŞİD’i diğer terörist örgütlerden ayıran en önemli özellik elindeki finansal kaynak. Günde 2 milyon dolarlık petrol geliri ile tarihin en zengin terörist grubundan sözediyoruz! Böylesine zengin bir çetenin Ortadoğu bataklığında egemenlik kurması bölgenin güven ve istikrar adası Türkiye için son zamanlarda ortaya çıkan en büyük tehdit. Peki Türkiye halkı bu tehdidin farkında mı? IŞİD’e sempati hangi seviyede? Metropoll’ün bu ayki gündem araştırması tam da bu sorulara yoğunlaşmış. Sonuçlar hayli ilginç!

Demokrasilerde halkın nabzı her gün tutulur!

Araştırma detaylarına girmeden kamuoyu yoklamalarına dair birkaç noktaya işaret etmeliyim. Katılımcı demokrasilerde seçmenin nabzı sadece sandık başında değil her gün tutulur. Kamuoyu yoklamalarının önemli bir işlevi budur. Maalesef Türkiye’de bu aracın fazla bir güvenirliği yok. Pek çok demokraside bir kamuoyu yoklaması siyasetçileri kararlarını gözden geçirmeye iterken, bizde böyle bir mekanizmanın olmaması ciddi bir eksik. Tam da bu nedenle Prof. Dr. Özer Sencer hocanın aylık nabız yoklamaları demokrasimizin katılımcı olmasına önemli bir katkı. Bu tür periyodik araştırmaların çoğalması katılımcı bir demokrasiye ulaşmamız için ciddi bir ihtiyaç.

Halkın sağduyusu!

Metropoll’ün 16-18 Eylül 2014 tarihleri arasında toplam 1876 kişi ile yüzyüze yaptığı görüşmelerde birkaç değişik soruyla halkın şiddet algısı ve IŞİD'e yaklaşımı ölçülmüş. Umut verici sonuçlardan biri ezici bir çoğunluğun (% 83) ‘bazı durumlarda’ bile İslam adına şiddete başvurmayı doğru bulmuyor olması. Yalnızca yüzde 13’lük bir kesim İslam adına şiddeti onaylıyor, ki bu oran hata payının çok üstünde bir oran değil.

Halk IŞİD’in maskesini düşürmüş!

Benzer şekilde toplumun yüzde 80’i IŞİD’i bir terör örgütü olarak görüyor. Ezici bir çoğunluk (% 84) IŞİD’in dini hassasiyetlerle hareket etmediğini ifade ediyor. Toplumun 94’ü ise IŞİD’e hiçbir sempati duymadığını ifade ediyor. Daha umut verici sonuç ise IŞİD davasını haklı bulan bir tabanın olmaması.

Türkiye'den anektodal gözlemlerle yabancı basına da yansıyan IŞİD sempatisi belli ki oldukça dar bir çevre ve belli bölgelerle sınırlı. Geniş toplum kesimlerinde IŞİD’e sempati duyanların oranı, araştırma hata payı sınırlarında, neredeyse sıfır. Özetle, halk IŞİD’ın ne mal olduğunu çözmüş.

IŞİD’e müdahaleye büyük destek!

Araştırmanın bir diğer önemli sonucu halkın IŞİD’e müdahele beklentisi içinde olduğu gerçeği. Toplumun çoğunluğu (% 59) IŞİD’i bölgesel bir tehdit olarak görüyor ve bu tehdit karşısında bir önlem alınmasını talep ediyor. Bu amaçla Türkiye’nin uluslararası askeri koalisyona katılmasını isteyenler çoğunlukta. Ancak daha da yüksek bir kesim (% 67) IŞİD’e karşı Türkiye’nin bir askeri operasyon yapmasını talep ediyor. Doğrudan askeri müdahaleye karşı olanların oranı sadece % 16.

Bu veriler Kobani’deki katliamın devam ettiği şu günlerde Türkiye’nin müdahalesine kamuoyundan geniş bir destek olacağını gösteriyor.

Amerikan müdaheleseine süpriz seviyede destek!

Araştırmanın benim için en ilginç sonuçlarından biri ABD önderliğindeki askeri müdahaleye verilen destek oranı. ABD’nin IŞİD’e askeri müdahalesine toplumun % 64’ü destek vermiş! Bu sonuç ABD’nin herhangi bir Ortadoğu politikasına Türkiye’den aldığı en yüksek destek oranı olsa gerek.

Özetle, elimizdeki veriler Türkiye toplumunun IŞİD’i tam da olduğu gibi gördüğünü ve İslam’ın terör amacıyla kullanılmasını reddeddiğini gösteriyor.

Türkiye Pakistan olmak zorunda değil!

Yanıbaşımızda Afganistan’daki kadar büyük bir yangın var. Türkiye toplumu Pakistan’ın düştüğü tuzağa düşüp bu yangına körükle koşmamakta kararlı bir tutum ortaya koyuyor. Bu sonuçları paylaştığım Pakistanlı dostlarıma da dediğim gibi, Türkiye için en büyük umut toplumun sağduyusudur.

https://twitter.com/SelcukRSirin

X