Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Halk hesap sormalı

  Hürriyet Haber
  15.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanı Demirel, halka, hukuk devletine sahip çıkması ve temel haklarını elinden alanlardan hesap sorması çağrısında bulundu. Demirel, ‘‘Temel haklar elinden alınıyorsa söylenecek şey ‘Ne hakkın var' demektir. Bu çeşit haksızlıklara maruz kalındığı zaman kişinin sesini çıkarması lazım, çıkaramıyorsa kaşını eğmesi, çatması lazım’’ dedi. Demirel, halkın, ‘temel haklarına sahipliğin zeminlerini iyi kullanması' gerektiğini belirterek, ‘‘Önüne sandık konduğunda, koşarak gitmesi ve görevini iyi yapması lazım’’ mesajını verdi. Tüketici Hakları Derneği yöneticilerini dün Köşk'te kabul eden Demirel, şöyle konuştu:

  HALKIN DİKKATİ

  Ülkenin vatandaşı, kendi temel haklarını iyi biliyorsa, sahipse, hukuk devleti işler. Yoksa, ‘Başımı derde sokmayım, bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın, temel haklarım elinden alınıyor, eh ne yapayım alınıyorsa alınıyor, bunun ucunda ölüm yok' diyorsa, o hukuk devletini işletmek fevkalade zordur.

  SESİNİZİ ÇIKARIN

  Temel haklara sahipliğin zeminlerini iyi kullanması lazım. Önüne sandık konduğunda, koşarak gitmeli ve görevini iyi yapması lazım. Hangi cins sandık olursa olsun, ister yerel, ister genel. Kendi içinde yaşadığı şartlar dolayısıyla kaderine küsüp, geleceğine, ülkesine, devletine küsüp, bir kenarda duran adamın, durumunu düzeltmesi mümkün değildir. Onun durumunu düzeltmeye çalışanlara da yardımcı olması mümkün değildir.


  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı