ANKARA HABERLERİ

Halk gasp edildi iddiası

Hürriyet Haber
21.06.2010 - 00:00Son Güncelleme :

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Ankara Şube Yönetim Kurulu Başkanı Nevzat Ersan, yapımına iki yıl önce başlanan TCDD Gar önü katlı kavşak inşaatını Ankara 7. İdare Mahkemesinin 2010 Ocak ayında verdiği kararla durdurduğunu hatırlatarak, “İdare Mahkemesinin verdiği bu karar, halkın haklarının gasp edildiğini, kavşak inşaatının kent, kentli ve insan haklarına aykırı olduğunu kanıtladı” dedi.

Hürriyet Haber

Ersan, TCDD Gar Önü Katlı Kavşak inşaat çalışmasının Ankara 7. İdare Mahkemesi tarafından durdurulmasına ilişkin olarak basın toplantısı düzenledi.

Söz konusu katlı kavşak inşaatının kent ve kentlide oluşan tüm tepkilere karşın 2 yıl önce başlatıldığını ifade eden Ersan, İMO’nun kamusal çıkarını koruma adına inşaat çalışmasını başlatan Büyükşehir Belediyesini, “şeffaflık katılımcılık kültür ve tabiat varlıklarının korunması ve Cumhuriyetin simgesel bir değerinin gözetilmesi” düşüncesiyle defalarca uyardıklarını söyledi.

Mithatpaşa sendromu

Tüm bu uyarılara karşın Belediyenin inşaat çalışmalarına devam ettiğini belirten Ersan, bunun üzerine inşaatın yürütmesinin durdurulması talebiyle İdare Mahkemesine başvurduklarını ifade etti.

Ankara 7. İdare Mahkemesinin de inşaatı durdurma yönünde karar aldığını bildiren Ersan, söz konusu kararın, halkın haklarının gasp edildiğinin, kent, kentli ve insan haklarına aykırı olduğunun kanıtı olduğunu belirtti.
Bir gazetecinin yürütmeyi durdurma kararının nasıl uygulanacağına ilişkin sorusu üzerine, Ersan, daha önce Mithatpaşa üst geçidi için yürütmeyi durdurma kararı verildiğini, ancak “Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in geçidinin bulunduğu alanı kurdele ile çevirerek, (Mahkeme kararı verdi, ben de burayı kapattım) anlayışıyla vatandaşı mağdur ettiğini” söyledi.

Ersan, Gar Önü Kavşak İnşaatı için de benzer bir gelişmenin yaşanmamasını ümit ettiklerini kaydetti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Halk gasp edildi iddiası haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı