ANKARA HABERLERİ

Halk Eğitim’de dil sertifikası

Hürriyet Haber
26.01.2012 - 00:00Son Güncelleme :

MİLLİ Eğitim Bakanlığına bağlı ve akredite olan Halk Eğitim Merkezlerinde, ilk kez Avrupa ülkelerinde tanınırlığı olan Almanca ve İngilizce dil sertifikası için kurslar düzenlenecek.

Hürriyet Haber

Kurs sonucunda düzenlenecek sınavlarda başaralı olanlara Avrupa Dil Sertifikaları Kurumu’nun dil sertifikası verilecek.
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile merkezi Almanya’nın Frankfurt şehrinde bulunan Avrupa Dil Sertifikaları Kurumu (TELC) arasında imzalanan işbirliği sözleşmesi ile Halk Eğitim Merkezlerinde (HEM) Avrupa dil sertifikası verilecek.
Sözleşme kapsamında, Ankara Başkent, İstanbul Kartal, İzmir Karşıyaka, Antalya Muratpaşa Azize Kahraman, Bursa Gemlik ve Trabzon Halk Eğitimi Merkezlerine, Almanca ve İngilizce dillerinde Avrupa dil sertifika sınavlarını yapmak için yetki verildi.

AB’de geçerli sertifika

Ülke genelindeki 40 bin değişik yerleşim birimine hizmet götüren halk eğitimi merkezlerinde, Avrupa ortak dil kriterlerine göre A1-B2 seviyelerinde yabancı dil kursları açılacak.
Bu kurslara devam eden vatandaşlar ile örgün eğitim kurumlarında öğrenim gören öğrencilere, sınavlarda başarılı olmaları halinde, kendileri adına düzenlenen ve Avrupa Birliği ülkelerinin tamamında geçerli olan TELC dil sertifikası verilecek.

Hayat boyu öğrenme

Öte yandan, TELC Almanca dil sertifikalarının denkliği, YÖK tarafından kabul edildi. TELC sertifika sınavları, 19 ülkede ve 10 değişik dilde yapılıyor.
Konuyla ilgili temaslarda bulunmak üzere Ankara’ya gelen TELC’in Genel Müdürü Jürgen Keicher’in başkanlığındaki Alman heyeti ile proje ortağı kurum olan Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü arasında bir görüşme yapıldı.
Genel Müdür Mustafa Kemal Biçerli, yabancı dilin önemini vurgulayarak, şöyle konuştu:
Bundan 30 yıl önce, işe girebilmek için doldurulan müracaat formlarındaki herhangi bir yabancı dil bilip bilmediğiniz sorusunun, zamanla bildiğiniz yabancı dil halini alması günümüzde ise bildiğiniz yabancı diller ve seviyelerine dönüşmesi de işbirliği protokolümüzün anlam ve önemini anlatması bakımından yeterlidir diye düşünüyorum.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Halk Eğitim’de dil sertifikası haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

18 Şubat 2018, Pazar
 • İmsak
  06:08
 • Guneş
  07:31
 • Öğle
  13:09
 • İkindi
  16:05
 • Akşam
  18:34
 • Yatsı
  19:52
Sayfa Başı