Halk Bankası'ndan makinecilere özel destek

Hürriyet Haber
11 Ocak 2011 - 14:19Son Güncelleme : 11 Ocak 2011 - 14:19

Halk Bankası ile Makine ve Aksamları İhracatçıları Birliği arasında yapılan protokolle “Makine İmalat Sanayi Destek Paketi” kapsamındaki krediler ve diğer finansman ürünleri birlik üyelerine özel koşullarla sunulacak.

Halk Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, protokol imza töreninde yaptığı konuşmada, ürün çıkarmanın yeterli olmadığını, ürünün aynı zamanda cazip olması gerektiğini söyledi.

İmzalanan protokolün, vadesi, faiz oranı ve esnek ödeme imkanları ile son derece cazip olduğunu ifade eden Aydın, bu kredi paketiyle cari açığa destek olacaklarını dile getirdi.

Paketin tanıtımını çok iyi yapmayı amaçladıklarını anlatan Aydın, Anadoluyu karış karış dolaşacaklarını, imalat sanayinde faaliyet gösteren müşterileri teker teker bulacaklarını ve ülke ekonomisine, istihdama katkıda bulunacaklarını söyledi.

Aydın, makinenin kendisini teminat olarak alacaklarını, bu konuda müşterilerine olabildiğince kolaylıklar sağlayacaklarını belirterek, firmanın durumuna, banka ile olan ilişkilerine göre farklı vade ve faiz uygulayacaklarını bildirdi. Aydın, süreç içerisinde ülke kredileri ile banka kredileri arasında sürekli bir kıyaslama yapacaklarını da söyledi.

Halk Bankası'nın üretimin olduğu yerde bulunduğunu ifade eden Aydın, “Kazandığımızı, diğer iş ortaklarımızla paylaşmayı görev biliyoruz. Çok iyi satışlar yapacağımıza inanıyorum” dedi.

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Hüseyin Aydın, faiz oranlarına ilişkin bir soru üzerine, Türk Lirasında faiz oranlarının yüzde 7,5'lardan 11'lere kadar çıktığını, firmaların verimliliklerini de dikkate alarak komisyon ve faizlerde esnek hareket edeceklerini anlattı.

Türk Lirası'nın yanı sıra dolar ve avro kredi imkanı da bulunduğunun altını çizen Aydın, yabancı para cinslerinde faiz oranlarının ise yüzde 3'lerden başlayıp yüzde 4,5'lara kadar çıkabileceğini bildirdi.

İHRACATA DESTEK, İTHALATA KISINTI...

Bu kredi paketiyle ihracata olumlu katkı sunarken, ithalatı da kısmak istediklerini belirten Aydın, kredinin geri ödemesiz dönemini 2 yıl olarak duyurduklarını, işletme kredisini de birlikte sunabildiklerini kaydetti.

Aydın, “Satabildiğimiz kadar satacağız. Halkbank'ın likiditesi fevkalade iyidir. Talebi artırmak için elimizden geleni yapacağız” dedi.
Hüseyin Aydın, Halk Bankası'ndan kredi talep edenlerin kuyruğa girdiğini ifade ederek, imzalanan protokol kapsamında paketten yararlanacak müşterilerin eski müşteri kabul edilerek onlara kolaylık tanınacağını bildirdi.

Ekonomide yaşanan sıkıntılardan dolayı sorun yaşan firmalara kredi verme konusunda bir soru üzerine Aydın, geri ödeme konusunda zafiyetlerini gelenek haline getirmediği sürece firmalara kredi desteği sunulabildiğini söyledi. Aydın, “İyi banka iseniz daha az sorunlu müşterileri tercih edersiniz” dedi.

“BUGÜN BİZİM İÇİN ÇOK BÜYÜK MİLAT”

Makine ve Aksamları İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Dalgakıran da makine sektörünün stratejisini hazırlayan ilk sektör olduğunu belirterek, hedefi olmayan gemiye hiçbir rüzgarın yardım edemeyeceğini söyledi.

Şimdi sıranın eylem planı oluşturmaya geldiğini dile getiren Dalgakıran, şu anda bunun çalışmasını yaptıklarını bildirdi.Türk makine sektörünün ithalata yaptığı olumlu katkıya işaret eden Dalgakıran, şöyle dedi:

“Bu kadar stratejik bir sektörün arkasında finansal bir destek, kaynak yoktu. 'Ver parayı, al makineyi' diyorduk. Dolayısıyla bugün bizim için çok büyük bir milat. Bu anlaşma Türkiye'nin cari açığına çok ciddi etki edecek. Türkiye'nin teknoloji üretiminde cesaret kazanması için de son derece önemli. Türkiye'de bir zihniyet devrimi yaşanmaya başlandı.”

Konuşmaların ardından destek paketine ilişkin protokol, Aydın ve Dalgakıran tarafından imzalandı.

-6 FARKLI PAKET...-

Toplantıda verilen bilgiye göre, protokol kapsamında birlik üyesi imalatçılara ve müşterilerine Türk Lirası ve döviz cinsinden kullandırılacak makine alım kredisi tutarının azami yüzde 75'i karşılanıyor.

Kredi, ödemesiz dönem dahil olmak üzere azami 10 yıl vade fırsatı sunuluyor.

Üreticilere yönelik ham madde ve ara mal alım kredisi, Ar-Ge, inovasyon, patent destek kredisi ile müşterilere yönelik makine alım kredisi kapsamındaki işletme kredisinin vadesi ise ödemesiz dönem ile birlikte 4 yıla kadar uzuyor.

Kredilere uygulanacak vade faiz oranı ve kredilendirilecek azami oran, firmaların kredi reyting notu, verimliliği, piyasa ve sektörel koşula, kredi konusu makinenin üretilip faaliyet geçmesi ve verimli kullanım süresine göre belirleniyor.

İmalatçı ve alıcıların farklı gereksinimleri göz önünde bulundurularak oluşturularak makine imalat sanayi destek paketi, üreticiler için makine alımına yönelik yatırım kredisi, ham madde ve ara mal alımına yönelik işletme kredisi, Ar-Ge, inovasyon, patent destek kredisi, gayrinakit destek kredisi, müşteriler için makine alımına yönelik yatırım ve işletme kredisi, gayrinakit destek kredisi olmak üzere 6 farklı kredi seçeneği içeriyor.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı