Gündem Haberleri

  Halıyla VIP dolandırıcılık

  Toygun ATİLLA/İSTANBUL
  16.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD Başkanları Clinton ile baba-oğul Bush’a, sinema sanatçıları Demi Moore ve Bruce Willis gibi birçok ünlü isme Türkiye’de halı satan firmanın bilgilerine ulaşan dolandırıcılar, kalitesiz halıları yüksek fiyattan pazarladılar.

  KAPALIÇARŞI’daki halı firmasının sahibi Hakan Evin’in dünyaca ünlü VIP müşterilerinin listesi, kargo etiketleri sayesinde dolandırıcıların eline geçti. ABD ve İngiltere’deki VIP müşterilere ulaşan dolandırıcılar, kendilerini Evin’in temsilcisi olarak tanıtarak, değersiz halıları 5-10 bin dolar arasında değişen fiyattan pazarladılar. Olay yurtdışındaki bir müşterinin Evin’i arayarak, "Bana temsilcinin sattığı halıların sertifikasını gönderir misiniz?’ demesiyle ortaya çıktı.

  Dolandırıcıların, ABD’de son hedefleri ise Teksas’ta Fedaral Hákim Robert Pitlmon ile Fedaral Savcı Suzanne Hayd oldu. Kendilerini Hakan Evin’in temsilcisi olarak tanıtan dolandırıcılar, bu iki özel müşteriye halı satmaya çalıştı. Hákim ve savcının Evin’i aramasından sonra ise gerçek ortaya çıktı.

  Savcılığa başvurdu

  Dolandırıcılarla karşı karşıya olduklarını anlayan savcı ve hákim ABD’de soruşturma başlattı. Evin’in savcılığa başvurması üzerine, uluslararası halı dolandırıcıları ile ilgili soruşturmanın Türkiye’de de başladığı açıklandı. Evin, "Organize çalışan şebeke üyelerinin 10’u aşkın kişiye değersiz halıları yüksek fiyata sattıklarını belirledik" dedi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı