"Deniz Gürel" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Deniz Gürel" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Deniz Gürel

Halit Bey’in Kızılay davası

BAŞKENT Fısıltıları’nda yeni yüzüyle alışveriş merkezi olarak hizmete açılan, bilinen ismiyle Kızılay Binası’nın geçmişiyle ilgili geçtiğimiz haftalarda yazmıştım.

Cumhuriyet’in ilk yıllarında bugünkü Kızılay Binası’nın yer aldığı arsanın Kızılay’a bağışlandığını, bunun da sebebinin Atatürk Bulvarı’nın sağında ve solunda 40’ar metrede özel mülkiyet olamayacağı ile ilgili kanun olduğunu sizlerle paylaşmıştım.
1920’li yıllardan bahsederek o günkü kent merkezi anlayışını ve kenti boğmayan bu yaklaşımla ilgili övgü dolu e-postalar aldım. Bugün ise konuyla ilgili hayli ilgi çekici bir gelişmeyi yazacağım.
1927 yılında Kızılay Binası’nın bulunduğu arsayı alan Halit Bey, bir yıl sonra bulvar üzerinde özel mülkiyet edinmeyi kaldıran yasa çerçevesinde Kızılay’a arsayı bağışlıyor.

TARİHİ BİNA 1979’DA YIKILDI

Cumhuriyet’in ilk yıllarından sonra bölgeye de adını veren Kızılay Binası yapılıyor. İnanılması güç bir şekilde bir kentin merkezine ismini veren tarihi binanın 1979 yılında yıkılmasına karar veriliyor. Sonrasında açılan proje yarışmasında birinci proje yapılmaya başlanırken, çeşitli anlaşmazlıklar nedeniyle temeli ancak 1993’te atılabiliyor. 1999 yılında yap-işlet-devret yöntemiyle 25 yıllığına Beğendik Mağazası’na kiralansa da kentin göbeğindeki binanın yüzü bir türlü gülmüyor.

SON OLARAK AVM

Beğendik A.Ş 2001 ekonomik krizi yüzünden yükümlülüklerini yerine getiremeyince Kızılay’la mahkemelik oluyor. 2008 yılında mahkeme kararıyla inşaatı yarım kalan bina yeniden Kızılay’ın oluyor. 2009 yılında bina için yeniden ihaleye çıkılıyor ve 114 milyon 202 bin 479 dolar karşılığında 25 yıllığına Karsaklar-Sementa Tekstil-Tango Tekstil-Renkyol Yapı-Güvensoy İnşaat Ortak Girişimi’ne kiralanıyor. Bildiğiniz gibi geçtiğimiz günlerde de Kızılay AVM olarak hizmete girdi, “talihsiz bina.”

DAVAYA HAZIRLIK

“Halit Bey’le başlayıp, binanın tarihçesini neden anlattın?” sorusunu duyar gibiyim. Halit Bey arsasını Kızılay’a “otopark ve yeşil alan” olarak bağışlıyor. Ancak bugün gelinen noktada Kızılay bir rant tesisi olarak binayı kiraya veriyor. Şimdi ise Halit Bey’in varisleri davaya hazırlanıyor. Eğer dava açılırsa emsal durumlar var.
Mesela Pursaklar’da resmi kurum amaçlı kullanım için bağışlanmış bir alanı Pursaklar Belediyesi bir kaç yıl önce rant tesisine dönüştürmek için harekete geçtiğinde, bağışçı belediyeye ihtar çekmişti. Bugün o bina bağışçının istediği şekilde bir resmi kurum olan Emniyet tarafından kullanılıyor. Kızılay Binası için de benzer bir süreç yaşayabiliriz. Süreçten daha çok akıl karıştıran ise 1979 yılında o tarihi binanın yıkılmasını isteyen zihniyet. Bir kentin, Başkentin merkezine ismini veren tarihi binayı yıkmak.
Kim bilir belki tarihe karşı cinayetin bedelidir, binanın yıllardır yüzünün gülmemesi...
X