ŞANLIURFA HABERLERİ

Haliliye Belediyesi Camilere Özel Önem Veriyor

IHA
06.10.2015 - 19:16Son Güncelleme : 06.10.2015 - 19:17

haliliye belediyesi cami temizliği

IHA

Ekim Ayı’nın ilk haftası olan Camiler Haftası dolayısıyla Haliliye Belediyesi camilerde yapılan çalışmalarla ilgili bir farkındalık çalışması başlattı.
Haliliye Belediyesi bugüne kadar camilere verdiği hizmetlerin kapsamını genişletti. Başkan Demirkol’un özel talimatları ile Temizlik İşleri Müdürlüğü, Sosyal Müdürlükler, Fen İşleri Müdürlüğü ve Park ve Bahçeler Müdürlüğü gibi kent hayatında en etkin tüm müdürlüklerin faaliyet alanlarına dahil edilen ibadethaneler Haliliye İlçesi’nde özel hizmete tabi tutuluyor.
Bugüne kadar ilçe sınırları içinde bulunan tüm camilerde insanların daha huzurlu ve temiz ortamlarda ibadet edebilmeleri adına çeşitli çalışmalarda bulunan Haliliye Belediyesi, genel olarak yaygınlaştırılan ve rutin olarak aralıksız devam eden temizlik çalışmalarına ek olarak diğer ihtiyaçları da karşılıyor. Bazı camilerin halılarını yenileyen Haliliye belediyesi, bazı camilerin klima ihtiyacını karşıladı. Tahribat görmüş camilerin kapı ve pencereleri yenileyen belediye, bazı camilerin montajlarını yaptı. Cami avlularında ilk olma özelliği taşıyan elektronik tente montajları yapan belediye, inşaat aşamasında ihtiyaç duyulan camilere inşaat malzemeleri sağladı. Minarelere özel Urfa Taşı’ndan minare taşları temin eden belediye duvar örmeleri için ise taş desteğinde bulundu. Tüm camilerin lavabolarına temizlik şartlarının devamının sağlanması adına sabunluklar yerleştirirken, temizlik ihtiyacının devamlılık göstermesi adına rutin olarak ve Şanlıurfa’da ilk defa Haliliye Belediyesi’nin filosuna katmış olduğu ibadethane temizlik aracı ile camilerdeki tüm halılarını yerinde, taşımaya gerek bırakmadan, özel makinelerle yıkıyor. İbadethanelerin ilaçlamalarını yapan ekipler, gül suyu ile camilerin havasını da değiştirdi. Temizlik ve sosyal desteklere ek olarak cami ve taziye evlerinde ihtiyaç duyulan bahçe düzenleme, parke kaplama ve ağaçlandırma çalışmasını da yürüten Haliliye Belediyesi ekipleri hizmete geldiği ilk günden bugüne kadar camilerin her türlü ihtiyaçlarını karşılamak adına seferber oluyor.
Haliliye Belediyesi sınırları içinde yer alan kırsalda 138, merkezde 123 olmak üzere toplam 261 cami için temizlik planlaması yürüten ekipler, merkezde 4.kez, kırsalda ise 3.kez camilerin temizliğini gerçekleştirdi. Şanlıurfa’da ilk defa hizmet veren yıkama araçları ile temizlik faaliyetlerini sürdüren ekipler, imkanların ortak kullanımı ve paylaşımı yaparak, diğer ilçelere de hizmet verdi. Birecik, Siverek, Akçakale, Harran, Viranşehir ve Ceylanpınar ilçelerindeki camilerde de yıkama ve temizlik çalışmaları yapan ekipler, ilçelere verdiği desteği de sürdürüyor.
“İLKLER CAMİLERE DE TAŞINDI”
Haliliye Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü tarafından ise camilere Şanlıurfa’da ilk kez elektronik tente uygulandı. Uzaktan kumanda sistemi ile kontrol edilebilen tenteler, dilendiğinde açılıp kapatılabildiği gibi, dilendiğinde ise dahili olarak da ışıklandırma sağlayabiliyor. Mevsim şartlarına yönelik düşünülen tentelerin ileri ki günlerde diğer camilerde de yaygınlaştırılması planlanıyor. Müdürlük ayrıca ihtiyaç duyulan tüm camilere yönelik 5 bin metre kare halı kaplaması yaptı. Uzun yıllar dayanıklılık sağlayabilecek özel basım halılar Haliliye’nin camilerinde kullanıma sunuldu. Camilerin inşasında kullanılmak üzere demir, çimento, kaplama taşı, minare taşı, kapı ve pencere desteği de veren Haliliye Belediyesi yapımın tamamlanmasının ardından ise hava sirkülasyonun sağlanabilmesi adına camilere klima desteği de sağladı.
“CAMİLERE ULAŞIM ARTIK DAHA KOLAY”
Fen İşleri Müdürlüğü iç aksamları tamamlanmış, ihtiyaçları giderilmiş camilere vatandaşların ulaşımı kolaylaştırmak ve cami avlularını bir yaşam alanına dönüştürebilmek için cami avlu ve bahçelerinde parke çalışması yaptı. Haliliye Belediyesi bugüne kadar cami ve taziye evlerinin şartlarını iyileştirilmesi amacıyla toplamda 53 bin 206 metrekare parke çalışmasını gerçekleştirildi. Devam eden çalışmaların ardından talep edilen camilere yeşillendirme hizmeti de veren Haliliye Belediyesi, vatandaşların ibadetlerini huzur içinde yapabilmeleri için hizmetlerini sürdürüyor.
“CAMİLER HAFTASI HUZUR İÇİNDE GEÇİYOR”
Her yıl Ekim Ayı’nın ilk haftası olarak belirlenen Camiler Haftası, Haliliye Belediyesi’nin de destekleri ile birlikte kutlanıyor. Camiler haftası, Haliliye’de insanların camilerdeki ibadetlerini huzur ve rahatlık içinde yapabilecekleri bir hafta olarak idrak ediliyor. Diyanet İşleri Başkanlığı 2015 yılında Camiler Haftası’nın temasını “Namazla Arınma” olarak belirlerken, Haliliye Belediyesi ise namaz ibadetini yerine getirmek isteyenler için uygun ortamın sağlanması için camilere katkısını Camiler Haftası’nda da devam etti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Şanlıurfa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Şanlıurfa ilinden Haliliye Belediyesi Camilere Özel Önem Veriyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 06 Ekim 2015 tarihinde saat 19 16’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Haliliye Belediyesi Camilere Özel Önem Veriyor haberi güncellenecektir.

  ŞANLIURFA NAMAZ VAKİTLERİ
  24 Eylül 2017, Pazar
  • İmsak
   04:32
  • Guneş
   06:07
  • Öğle
   12:27
  • İkindi
   15:53
  • Akşam
   18:28
  • Yatsı
   19:51
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı