« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Halil Akkaş bronzu son anda kaçırdı

İsveç'in Göteborg kentinde gerçekleştirilen 19. Atletizm Şampiyonası'nın son gününde, erkekler 5 bin metre finalinde yarışan Halil Akkaş, bronz madalyayı bitişe 5 metre kala kaçırdı.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Yarışın startıyla birlikte ön gruptaki yerini alan ve 3. sıraya yerleşen Halil Akkaş, çok hızlı geçilen ilk bin metrede lideri 2. ve 3. sıralarda takip etti.

2 bininci metrede yarışın temposunun düşmesiyle birlikte oluşan grupta orta sıralarda yer alan Akkaş, 3 bininci metreye gelindiğinde artan tempoya yine ayak uydurdu ve madalya hedefinden dönmeyerek ön gruptan kopmadı.

Yarışın son turuna kadar önlerde mücadele eden milli atlet, bitiş çizgisine 300 metre kala yaptığı atakla önce üçüncülüğe, daha sonrada ikinciliğe yerleşti.

Son 100 metreye girildiğinde üçüncülüğe gerileyen milli atlet, arkasındaki İspanyol Juan Carlos Higuero'ya 20 metre fark atmıştı, ancak yarışın son 20 metresinde Halil'i yakalayan İspanyol atlet, bitişe 5 metre kala bronz madalyayı Halil'in elinden alarak yarışı 3. sırada tamamladı.

AKKAŞ: "ELİMDEN GELENİ YAPTIM"

Halil Akkaş, yarışma sonrası yaptığı açıklamada, finallerde elinden geleni yaptığını belirterek, "Yarışın bir yükselen, bir düşen temposu beni çok zorladı. Son 300 metredeki atağımın nedeni altına koşmaktı. Bronz için mücadele edeceğimi bilsem arka grupta kalır, son 150 metrede atağımı yapardım" diye konuştu.

5 bin metre erkekler finalinde, İspanyol Jesus Espana 13:44.70'lik derecesiyle Avrupa şampiyonu oldu. Büyük Britanya'dan Muhammed Farah 13:44.79 ile ikinci, bir diğer İspanyol Juan Carlos Higuero ise Aktaş'ın önünde 13:46.48 dereceyle üçüncü oldu.

Bunları da Beğenebilirsiniz