« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Halil 1 numara

Elvan Abeylegesse ve Eşref Apak’ın sıfır çektiği Avrupa Atletizm Şampiyonası’nda Halil Akkaş’la güldük. Serisinde rahatça birinci olan sporcumuz, pazar günü TSİ 17.40’ta madalya için koşacak.

Mehmet ARSLAN
SON GÜNCELLEME
5 bin metre erkekler yarışının son 50 metresine girilirken, Ullevi Stadı’nı dolduran binlerce İsveçli Halil Akkaş’ı alkışlıyordu. Ancak Halil’i izleyen Türk kafilesinin ve gazetecilerin yüreği ağzındaydı. Çünkü Halil’in sağ eli sağ kasığını tutuyordu.

- Eyvah sakatlandı...

Bu endişe Türk ekibinin yüreğine taş gibi oturmuştu. Endişeler ancak, start çizgisini geçen Halil’in yüzündeki tebessümü gördükten sonra kayboldu. Halil, şortuna yapıştırdığı kulvar numarasını belirten 1 numarayı avuçlarının içine yapıştırmış, TV kameralarına gösteriyordu.

- 1 numara benim...

* * *

Göteborg’da devam eden Avrupa Atletizm Şampiyonası’nın en güzel haberiydi Halil’in koşusu. 5 bin metrenin ilk serisine 11 atlet kayıt yaptırmış, ancak 10 atlet piste çıkmıştı. Halil, içlerindeki en genç atletti. Mart ayında Moskova’da yapılan Dünya Salon Atletizm Şampiyonası’nda dördüncü olan Halil, Türk ekibinin en büyük madalya umudu olarak kalmıştı.

Startla birlikte öndeki grupta yeralan Halil, zorlanmadan sürdürdüğü yarışın 3 bin 500 metresine geldiğinde atağa kalktı. Ve bu atakla birlikte finiş çizgisini geçtiğinde kronometre 13 dakika 48.79’u gösteriyordu.

Yarıştan hemen sonra Halil’i ilk tebrik eden HÜRRİYET’ti. Sevinç içinde boynuma sarıldığında, "Çok iyiyim. Daha da iyisini koşacağım" diyordu. Gerçekten çok rahattı Halil. Telefonumu uzattım, annesini aradı.

- İzledin mi anne?

Gözleri gülüyordu.. "Terliyim" diyerek yanımızdan ayrıldı.

* * *

Halil pazar günü 5 bin metre finali için TSİ 17.40’ta piste çıkacak. Antrenörü Ramazan Kutlu’ya göre, seride koştuğu derecenin 20-25 saniye daha altını koşabilecek güce sahip. Kutlu bize bunları anlatırken, hemen yanımızda İrlandalı gazetecilerle konuşan Halil’in en büyük rakibi Cragg Alistair, "Mentörümle konuşacağım, finalde onn yardımına ihtiyacım var" var diyordu.

Bir yanda tüm olanaklarıyla piste çıkan İrlandalı, İspanyol, Alman atletler... Diğer yanda ise Halil Akkaş..

Söylenecek tek söz var;

Teşekkürler Halil.. Sen sporu yönetenlerin kusuruna bakma..

Bunları da Beğenebilirsiniz