Gündem Haberleri

  Halikarnas Balıkçısı Bodrum'da anıldı

  A.A
  13.10.2008 - 17:23 | Son Güncelleme:

  “Halikarnas Balıkçısı” olarak tanınan Cevat Şakir Kabaağaçlı, ölümünün 35. yılında Bodrum'da düzenlenen etkinliklerle anıldı.

  Bodrum Belediyesince düzenlenen etkinlik kapsamında, Kabaağaçlı'nın mezarı başında anma töreni yapıldı.

  Bodrum Belediye Başkanı Mazlum Ağan, törende yaptığı konuşmada, Kabaağaçlı'nın Bodrum'u dünyaya tanıttığını belirterek, “Kabaağaçlı tüm birikimini Bodrum için harcamıştır. Bodrum'a güzellikler bırakmış, vasiyeti üzerine de Bodrum'da gömülmüştür” dedi.

  Hatice Yücel ise Kabaağaçlı'yı anma etkinliğine katılımın her yıl azaldığını ifade ederek, öğrencilere ve gençlere Kabaağaçlı'nın daha iyi anlatılması gerektiğini vurguladı.

  Daha sonra, Kabaağaçlı'nın mezarına çiçek bırakıldı.

  Törene katılanlar, Halikarnas Balıkçısı Cevat Şakir Kabaağaçlı Müzesi'ni de gezdi. Katılımcılar, müzede, Kabaağaçlı'nın yazı ve resimlerini inceledi.

  Törene katılan bazı öğrenciler ise Halikarnas Balıkçısı'nın mezarı başında hatıra fotoğrafı çektirdi.

  Öte yandan, önceki yıllarda Bodrum'daki anma törenine katılan Kabaağaçlı'nın kızı İsmet Noonin'in bu yıl sağlık problemleri nedeniyle törene katılamadığı bildirildi.

  Kabaağaçlı için ikinci tören Bodrum Belediyesi Meclis Salonu'nda düzenlendi. Buradaki törende Bodrum Belediyesi Şiir Komitesi, Kabaağaçlı'yı şiirleri ve edebi kimliğiyle anlattı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı