Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Halid Meşal: Nasihat niteliğinde tavsiyeler aldık

  Volkan YILDIRIM/ANKARA
  17.02.2006 - 01:07 | Son Güncelleme:

  Hamas’ın sürgündeki siyasi lideri Halid Meşal, Ankara’daki dünkü temaslarının ardından, Türkiye’nin "nasihat niteliğinde tavsiyeleri" ile "desteğini" aldıklarını açıkladı. Filistin’in geleceği için çok önemli bu tavsiyeleri değerlendireceklerini belirten Meşal, AKP’nin demokrasi ve ekonomideki başarısını da örnek aldıklarını söyledi.

  Arap dünyasının ardından ilk yurtdışı ziyaretini dün Ankara’ya gerçekleştiren Meşal, Dışişleri bürokratlarının ardından akşam da AKP Genel Merkezi’nde Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ve parti yöneticileriyle görüştü. Gül’ün bir saatten fazla bölümüne katıldığı görüşme 2 saati aşkın sürdü. Ancak, Meşal’in, 17.00 diye açıklanan AKP randevusuna bir saat 20 dakika geç gelmesi, Başbakan Erdoğan ile görüşememelerine tepki iddialarına yol açtı. AKP’deki görüşmede Genel Başkan Yardımcıları Dengir Mir Mehmet Fırat, Şaban Dişli, Akif Gülle ve Şükrü Ayalan bulundu. Meşal, görüşmenin ardından AKP’deki basın toplantısında şunları söyledi:

  GÖNLÜMÜZDEN İLK TÜRKİYE GEÇTİ

  Seçimler sonrası gönlümüzden ilk geçen ülke olan Türkiye’ye geldik. Ziyaret talebimizi hükümet kabul etti, geldik ve çok olumlu görüşmeler yaptık. Yardımcı oldular, ilerisi için faydalı anlaşmalar yapacağımıza inanıyorum.

  DEĞERLENDİRECEĞİZ
  /images/100/0x0/55eae19df018fbb8f89cac6d
  Faydalı ve yararlı tavsiyeler aldık. Bunları değerlendireceğiz. Bu tavsiyeler bizim açımızdan nasihat niteliğinde ve Filistin için çok ciddi tavsiyelerdir. Bunları ciddiye aldık. Bölgemizdeki gelişmelerin iyiye gitmesi için önemlidir.

  DESTEK ALDIK

  Türkiye’deki yetkililerden bunun için destek istedik ve desteği aldık. Bizim çalışmalarımızda önceliğimiz, İsrail’in işgali devam etmesine rağmen Filistin halkı için çalışmak olacaktır. İşgalin kaldırılması için yapılacak desteğe açığız. Biz bütün dünyanın olduğu gibi Türkiye’nin desteğini de kabul ediyoruz. Gerçek barışın ve hukukun üstünlüğünün sağlanması için Türkiye ile irtibatımız devam edecektir.

  Kürsüdeki AKP simgeleri kapatıldı

  AKP Genel Merkezi’ni ziyaret eden Hamas’ın sürgündeki lideri Halid Meşal ve beraberindeki heyet, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün yanısıra, Genel Başkan Yardımcıları Dengir Mir Mehmet Fırat, Şaban Dişli, Akif Gülle ve Şükrü Ayalan ile görüştü. Hamas heyeti görüşmenin ardından bir basın açıklaması yaptı. Heyetin açıklama yaptığı kürsüde ve arka zeminde her toplantıda göze çarpan AKP yazılarının ve simgelerinin kapatılması dikkat çekti.
  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı