« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Haliç'te kupa Yunanistan'ın

Türk ve Yunan kürek milli takımları İstanbul'da gerçekleştirilen “Two Nations Cup” organizasyonunda yarıştı.

A.A.
SON GÜNCELLEME
İstanbul'da, 1-2 Ekim tarihlerinde Anadolu Efes, Fenerbahçe Ülker, Olympiakos ve Panathinaikos'un katılımları ile düzenlenen Two Nations Cup Basketbol Turnuvası'nın ardından, iki ülkenin kürek milli takımlarının yarıştığı Two Nations Cup Kürek Yarışları Haliç'te gerçekleştirildi.

Son dört yılda Dünya ve Avrupa şampiyonalarında 30 altın madalya kazanan ve 2012 Londra Olimpiyat Oyunları'na katılma hakkı elde eden sporculardan oluşan Yunanistan 8 Tek Dümencili Kürek Milli Takımı, Galata Köprüsü'nden başlayan 3 kilometrelik yarışı, 7.57.39'luk derecesiyle ilk sırada tamamladı. Balat Parkı önünde son bulan yarışta Türkiye 8 Tek Dümencili Kürek Milli Takımı, 8.01.87 ile ikinci sırayı elde etti.

Bu arada, yarış öncesi iki ülke milli takım sporcuları, terör saldırılarında şehit düşenler için 1 dakikalık saygı duruşunda bulundu.

Türk Milli Takımı, Onur Arabacı, Muhammet Canşi, Selahattin Gürsoy, Ogeday Girişken, Onat Kazaklı, Zafer Gündoğdu, Orhan Tahtacı, Ercan Kesim'den oluşan ekip ile mücadele ederken, Yunanistan Milli Takımı'nda ise Konstantinos Christomanos, Alexandros Louloudis, Georgios Tziallas, Dionysios Angelopoulos, Ioannis Christou, Ioannis Tsilis, Apostolos Gkoutoulas, Nikolas Gkoutoulas ve Alexandros Chaitidis yarıştı.

Yarışı izleyen Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, yaptığı açıklamada, hedeflerinin Türk-Yunan dostluğuna katkıda bulunmak olduğunu belirterek, şunları söyledi:
“Böyle bir organizasyona ev sahipliği yapmak bizim için onur ama bir o kadar da Haliç'i bu tür sporların merkezi, su sporlarının merkezi yapmak istiyoruz. İlk etapta bundan 1-2 yıl önce pervaneli uçakların yarışları oldu. Yine yakın geçmişte dünya çapında Extreme Sailing Series yarışması yine Haliç'te gerçekleşti. Bununla beraber İstanbul 2012 Avrupa Spor Başkenti. Bu anlamda Büyükşehir Belediyemizle koordinasyon içerisinde, önümüzdeki yıl da bu tür spor aktivitelerinin yapılması için çalışmalarımız devam ediyor.”

Bunları da Beğenebilirsiniz