GAZİANTEP HABERLERİ

Halıcılar ABD ve AB ülkelerine yöneliyor

DHA
10.04.2016 - 13:46Son Güncelleme :

Halıcılar ABD ve AB ülkelerine yöneliyor

DHA

GAZİANTEP, (DHA) - GÜNEYDOĞU Anadolu Halı İhracatçıları Birliği Başkanı Salahattin Kaplan; Mart ayı içerisinde 104 ülkeye ihracat gerçekleştirildiğini belirterek, "Başta Amerika olmak üzere AB ülkeleriyle diğer kurumsal yapıya sahip ülkelerde daha etkin faaliyetler gerçekleştirilecektir" dedi

Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği, Salahattin Kaplan başkanlığında yönetim kurulu toplantısını yaptı. İhracat raporlarının değerlendirildiği toplantıda, geçen Mart ayında yapılan ihracatın bir önceki yıla göre yüzde 4,6 arttığı kaydedildi. GAHİB Başkanı Salahattin Kaplan, 120 milyon 526 bin dolarlık Mart ihracatının halı ihracatçılarını önümüzdeki aylarla ilgili umutlandırdığını vurgulayarak şöyle dedi:

"Halı sektörü birçok soruna rağmen 2023 hedeflerinden ödün vermeden yoğun bir tanıtım çalışması sürdürmektedir. Dünyanın birçok ülkesinde sürdürdüğümüz tanıtım çalışmalarımız Mart ayı ihracatımızı olumlu etkilemiştir. Gerek GAHİB olarak gerekse ihracatçı ve üreticilerimizin kurumsal çabalarıyla birçok ülkede ürünlerimizin satışında artış sağlanmaya başlanmıştır. Bundan sonraki en önemli hedeflerimiz arasında ABD ve AB ülkeleri pazarlarında daha etkin rol almak vardır. Mart ayı içerisinde 104 ülkeye halı ihracatı gerçekleştirdik. Bu ülkeler arasında en büyük pay Sudi Arabistan, ABD ve Almanya'ya aittir. Mart ayında ABD'ye 60 milyon 740 bin dolarlık ihracat gerçekleştirilmiştir. Amerikan pazarındaki pazar payımızı hızla arttırmaya devam ediyoruz. ABD gibi AB ve Afrika pazarları da sektörümüz için önemli pazarlar oluşturmaktadır. Bu pazarlarda yaptığımız çalışmaların yavaş yavaş sonuçlarını almaya başlıyoruz."

Ocak Mart 2016 döneminde toplam 463 milyon 908 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdiklerinin de altını çizen Salahattin Kaplan, 2016 yılının ilk üç ayında gerçekleştirilen ihracatın önümüzdeki aylarda daha da artacağına ve belirlenen hedeflerle ulaşılacağına inandıklarını sözlerine ekledi.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Gaziantep haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Gaziantep ilinden Halıcılar ABD ve AB ülkelerine yöneliyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 10 Nisan 2016 tarihinde saat 13 46’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Halıcılar ABD ve AB ülkelerine yöneliyor haberi güncellenecektir.

GAZİANTEP NAMAZ VAKİTLERİ

15 Aralık 2017, Cuma
 • İmsak
  05:48
 • Guneş
  07:30
 • Öğle
  12:36
 • İkindi
  15:07
 • Akşam
  17:22
 • Yatsı
  18:53
Sayfa Başı