ŞANLIURFA HABERLERİ

Halfeti'nin karagülleri açtı

DHA
28.04.2017 - 12:09Son Güncelleme :
DHA

HALFETİ (Şanlıurfa), (DHA) - ŞANLIURFA’nın Halfeti İlçesi'ne özgü yetişen karagüller  açmaya başladı. Siyah rengiyle dikkat çeken karagülün açmasıyla birlikte ziyaretçiler ilçeye akın etmeye başladı.
Birecik Barajı nedeniyle bir bölümü sular altında kalan, sakin ve huzur veren özelliğiyle Cittaslow Uluslararası Koordinasyon Komitesi’nin ‘Sakin Şehir’ ağına dahil ettiği Halfeti’de karagüller açmaya başladı. Bünyesinde barındırdığı tarihi ve turistlik güzelliklerinin yanı sıra; endemik tür olarak Haltefi’de yetişen karagül, Nisan ayında açmaya başladı. Dünyada sadece Halfeti’de yetiştiği için siyah rengini bölgedeki mikro klima ve toprak yapısından aldığını belirten karagül üreticisi Mehmet Ali Sağır,  karagülü görmek için her gün yüzlerce turistin ilçeye geldiğini söyledi. Karagülün en siyah açtığı dönemin Mart ve Nisan ile ekim ve kasım ayları olduğunu belirten Sağır, şunları söyledi:
"Türkiye’de sadece Halfeti’de yetişen karagül Nisan ayıyla birlikte açmaya başladı. Endemik yapısı itibarıyla bir yılda kara, mor, kadife ve kırmızı renk olmak üzere karagüllerimiz dört renk açıyor. Karagüllerin açmasıyla birlikte Halfeti ’yede ziyaretçi akını başladı. Güllerin efendisi olarak bilinen Karagül’ün meraklıları sadece bu özel karagül için Halfeti’ye gelerek bu kokulu gülü yerinde inceliyor. Halfeti’ye ziyarete gelen vatandaşlar evlerine dönerken mutlaka Karagül’ün fidanlarını alıp götürüyor.^"
FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Şanlıurfa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Şanlıurfa ilinden Halfeti'nin karagülleri açtı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Nisan 2017 tarihinde saat 12 09’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Halfeti'nin karagülleri açtı haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı