Ege Haberleri

EGE

  Halet Abla Destanı Marmaris'te

  Mustafa SARIİPEK/MARMARİS, (DHA)
  09 Temmuz 2012 - 10:06Son Güncelleme : 09 Temmuz 2012 - 10:05

  Marmaris'te 1998-2003 yılları arasında kaymakamlık yapan Bartın Valisi İsa Küçük'ün, Akyaka Beldesi'ndeki mimariyi dünyaya tanıtan mimar Nail Çakırhan'ın eşi Halet Çambel için yazdığı ‘Halet Abla Destanı' isimli kitabından sahneye uyarlanan oyununun 10 Temmuz Salı günü İçmeler'de sahneleneceği bildirildi.

  Daha önce de ‘Kuvayi Milliye Destanı’, ‘İnsan Gibi Üç Garip’ ve ‘Atatürk'ün Nutku’nu oynayan Celil Yağız, ‘Halet Abla Destanı' için “Muhteşem bir eser” dedi.

  Marmaris kaymakamıyken yazdığı şiirleri ‘Bütün Hürriyetler Serbest Bu Akşam’ isimli kitapta toplayan İsa Küçük'ün kaleme aldığı 254 sayfalık ‘Halet Abla Destanı’ Arkeoloji ve Sanat Yayınları'ndan 2010 yılında piyasaya çıktı. Eseri son derece beğenen Celil Yağız, İsa Küçük'le irtibata geçerek kitabı sahneye koymak istediğini söyledi. İsa Küçük'ten de büyük bir heyecanla “Neden olmasın,  cevabını alan Yağız soluğu Bartın'a gitti ve oyunu hazırladı.

  ‘Halet Abla Destanı'nı bugüne kadar Türkiye'nin çeşitli il ve ilçelerinde sahnelediğini belirten Celil Yağız “Oyunu 10 Temmuz Salı günü İçmeler'de de oynayacağım” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı