Dünya Haberleri

  Halep’te İran’la harekât iddiası

  Hürriyet Haber
  14.10.2015 - 21:09 | Son Güncelleme:

  İngiliz haber ajansı Reuters, bölgeden iki üst düzey yetkiliye dayandırdığı haberinde Suriye’nin en büyük kenti Halep’teki muhalif pozisyonlara yönelik Esad rejimi, İran ve Şii Hizbullah güçlerinin büyük bir saldırı hazırlığında olduğunu iddia etti. Suriye Enformasyon Bakanlığı ise ülkede İranlı askerlerin varlığı iddialarını reddetti.

  SURİYE’de Esad rejimine destek amaçlı Rus hava saldırıları sürerken dün İngiliz haber ajansı Reuters, ülkenin en büyük kenti Halep’te ordu, İran ve Şii Hizbullah güçlerinin muhaliflere karşı büyük bir kara harekâtına hazırlanmakta olduğunu ileri sürdü. İranlı Press TV’nin haberine göre İran askerlerinin ülkede olduğu iddialarıyla ilgili olarak Suriye Enformasyon Bakanı Omran el-Zoubi ise, “İran’ın Suriye’de askeri unsuru bulunmuyor. Şam yönetimi ile sadece askeri konularda istişarelerde bulunuyorlar” diye konuştu. Reuters ise iddiaları kimliklerini açıklamadığı ama planlardan haberdar olduğunu öne sürdüğü “iki üst düzey bölgesel yetkili”ye dayandırdı.

  ‘YAKINDA BAŞLAYACAK’: İngiliz ajansa göre saldırı geçen hafta rejim, İran ve Hizbullah güçlerinin Hama vilayetinde başlattıkları harekâtın üzerine inşa edilecek. İki kaynak, saldırıya katılmak üzere binlerce İran askerinin bölgeye vardığını öne sürdü. Bu kaynaklardan biri Reuters’a, “Bu bölgedeki büyük çarpışma hazırlıkları açık. Suriye ordusunun geniş bir seferberliği söz konusu… seçkin Hizbullah savaşçıları ve kademeli olarak son günlerde gelen binlerce İranlı” diye konuştu. Suriye hükümetine yakın ikinci yetkili, “Halep’e taarruz harekâtı kararı alındı. Binlerce İranlı’nın Suriye’de olması artık sır değil” dedi. Reuters, iki yetkilinin de saldırının yakında başlayacağını söylediğini aktardı.

  IŞİD DE YÜKLENİYOR: Halep şehrindeki muhalifler ise IŞİD’in kentin kuzeyine yüklediğini bildirdi. Dün şafakta şiddetlenen çatışmalarda IŞİD, kentin 12 kilometre kuzeyindeki Ahras ve Tel Jabin kasabalarının bir bölümünde kontrolü ele geçirdi. Reuters’a konuşan muhalif Liva Sukur el-Cebel grubunun lideri Hasan Hacı Ali internetten yapılan görüşmede, “Bugün (dün) Halep’in kuzeyindeki kırsalda, Ahras ve Tel Jabin’de DAEŞ’le (IŞİD) şiddetli çatışmalar var. Şafakta ilerlemişlerdi ama Ahras’ı tamamen geri alabildik. Tel Jabin’de ise çatışmalar sürüyor” dedi. Ali, Esad rejimi güçlerinin Halep’te seferberlik halinde olduğunu da ifade etti.

  ÜÇ İRAN GENERALİ ÖLDÜ: Bu arada geçtiğimiz cuma Halep vilayetinde İran Devrim Muhafızları’nın özel birimi Kudüs Gücü’nün komutanı Kasım Süleymani’nin yardımcısı general Hüseyin Hamedani’nin IŞİD’le çatışmada öldürüldüğünün bildirilmesinin ardından geçen pazartesi iki İranlı generalin daha öldüğü açıklandı.

  SANA: IŞİD ÜYESİ 3 TÜRK ÖLDÜRÜLDÜ

  Suriye Haber Ajansı SANA, Devlet Başkanı Beşar Esad’ın kalesi olarak bilinen Lazkiye yakınlarındaki Rabia kasabasında IŞİD mensubu üç Türk vatandaşının öldürüldüğünü ileri sürdü. Resmi haber ajansı, Rabia bölgesindeki operasyonda toplam 34 IŞİD mensubunun öldürüldüğünü belirterek, bunlardan üçünün Türk vatandaşı olduğunun ortaya çıktığını iddia etti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı