Dünya Haberleri

  Halep'ten kötü haber: AA'nın Suriyeli muhabiri IŞİD saldırısında öldü

  AA / DHA
  09.10.2015 - 00:49 | Son Güncelleme:

  Suriye'nin Halep kentinde muhaliflerin denetimindeki Hreytan beldesinde pazar yerine bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda en az 30 kişi hayatını kaybetti. IŞİD tarafından gerçekleştirildiği belirtilen saldırıda yaşamını yitirenler arasında Anadolu Ajansı Halep muhabiri Salih Mahmud Leyla da bulunuyor.

  DHA'nın haberine göre, Halep'e bağlı Hreytan beldesinde bomba yüklü araçla düzenlenen saldırı sonucu 30 kişi yaşamını yitirdi, çok sayıda kişi de yaralandı.

  Saldırının halkın yoğun olarak alışveriş yaptığı pazar yerinde meydana geldiğini belirten yetkililer, saldırı sonucunda çok sayıda iş yeri, ev ve araçta yangın çıktığını, itfaiye ve sivil savunma ekiplerinin müdahalesiyle yangının söndürüldüğünü ifade etti.

  Beldedeki sahra hastanesi yetkilileri, durumu ağır 10 yaralının Türkiye'deki hastanelere gönderildiğini, belde hastanesinde acil kan ve tıbbi malzemeye ihtiyaç duyulduğunu açıkladı.

  Saldırının meydana geldiği bölgedeki yerel kaynaklar bombalı eylemin terör örgütü IŞİD tarafından gerçekleştirildiğini bildirdi.

  Patlamada Anadolu Ajansı'nın Halep muhabiri Salih Mahmud Leyla da hayatını kaybetti. Leyla, 27 yaşındaydı.

  Halepten kötü haber: AAnın Suriyeli muhabiri IŞİD saldırısında öldü

  TEMMUZ AYINDA YARALANMIŞTI
  Temmuz ayında Halep'in Cemiyet ez-Zehra bölgesindeki çatışmaları izlerken yüzünden yaralanan Leyla, tedavi için Türkiye'ye getirilmişti.

  Leyla görevi boyunca Suriye'nin kuzeyindeki çatışmalara ilişkin çok sayıda fotoğraf ve görüntü kaydetmiş, çatışma altında yaşayan halkın sıkıntılarına ilişkin raporlar sunmuştu.

  Suriye iç savaşında çektiği çok sayıda fotoğraf dünyanın önde gelen basın yayın organlarınca yayınlanmış, en fazla beğenilen görseller kategorisinde yer almıştı. Leyla ayrıca geçen yıl Anadolu Ajansı'nda savaş muhabirliği eğitimi almıştı.

  Halepten kötü haber: AAnın Suriyeli muhabiri IŞİD saldırısında öldü
  Leyla'nın, saldırının ardından bulunan fotoğraf makinesi.

  EŞİ HAMİLE
  Halep'in kuzeyindeki Anadan ilçesinde dünyaya gelen Leyla üniversite eğitimini bilgisayar teknisyenliği bölümünde tamamlamıştı. Bir yıllık evli olan Leyla'nın eşinin hamile olduğu öğrenildi.

  Halepten kötü haber: AAnın Suriyeli muhabiri IŞİD saldırısında öldü

  Halepten kötü haber: AAnın Suriyeli muhabiri IŞİD saldırısında öldü

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı