Gündem Haberleri

  Halep kilitlendi

  Nerdun HACIOĞLU/MOSKOVA
  04.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Suriye’de iç savaş birçok şehirdeki çatışmalarla sürerken, Şam’dan silahlı muhalifleri bir haftada “temizleyen” Suriye ordusu Halep’teki isyanı iki haftadır bastıramıyor. Halep Kalesi’nin muhaliflerin eline geçtiğini bildiren AA’yı ise Suriye TV’si yalanladı.

  New York Times, Halep’teki topçu birliklerinin yetersiz kalması nedeniyle savaş uçaklarının devreye girdiğini bildirdi. İlk başta sayısı 36 olan Mi-25 Hind-D savaş helikopterlerin de etkisiz kaldığı ve bunlardan sadece 15 tanesinin aktif olduğu belirtiliyor. Bunun nedeni, muhaliflerin çatışmaları yayarak cepheyi genişletmesi. Rejim durumu kontrol etmekte zorlansa da, muhalifler de Şam’ı ele geçirebilecek halde değil.

  Düşünce kuruluşu Washington Yakın Doğu Politikaları Enstitüsü’nde görev yapan eski ABD savunma istihbarat analisti Jeffrey White, “Bu ordu artık çözülmeye başlayacak. Tamamı bir kerede değil, ama parçaları dağılacak” dedi.Harp Akademisi Müdürü Tuğgeneral Hac Ali’nin Ürdün’e, bir başka generalin ise Türkiye’ye kaçtığı iddia edildi. Anadolu Ajansı, Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO), Halep Kalesi’ni ve şehrin merkezini ele geçirdiğini iddia etti. Diğer kaynaklarca doğrulanmayan bu habere Suriye devlet televizyonu cevap verdi. Muhabirini kaleye gönderdiğini bildiren kanal, bölgenin sakin olduğunu gösteren görüntüler yayınladı.

  Ruslar Tartus’a çıkar mı

  Rusya’nın bağımsız Interfax haber ajansı ise dün, Doğu Akdeniz’de seferde bulunan Rusya Kuzey Deniz Donanmasına ait üç çıkarma gemisinin önümüzdeki günlerde Suriye’nin Tartus limanına demir atacağını ileri sürdü. Haftasonunda Rus deniz piyadelerinin de Tartus’a çıkabileceği savunuldu. Rusya’nın resmi haber ajansı RIA’ya konuşan Savunma Bakanlığı kaynakları bu haberi yalanlasa da, bu tür bir hamlenin “mümkün” olduğunu belirttiler.


   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı