Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Halep harabeye döndü

  Hürriyet Planet
  08.08.2012 - 17:26 | Son Güncelleme:

  Suriye'nin en büyük kenti Halep'in kontrolü için başlayan savaşın ardından kentin harabe halini uydu fotoğrafları ortaya koydu. Öte yandan ülkeden yine sivillere yönelik katliam haberleri geldi.

  Uluslararası Af Örgütü, Halep'te sivillerin korunmamasından her iki tarafın da sorumlu tutulacağını belirterek, yeni uydu görüntülerinin şehirde ağı silah kullanıldığını ortaya koyduğunu açıkladı.

  Merkezi Londra'da bulunan insan hakları örgütü, yeni yayımlanan uydu  görüntülerinde Halep ve çevresinde ağır silahların kullanımı ve bombalamalar  nedeniyle 600'den fazla krater oluştuğunun görüldüğünü kaydetti. Bu kraterlerin,  Suriye ordusu ile muhalif gruplar arasında Anadan şehri yakınlarında çıkan ağır  çatışmalar sonucu oluştuğunun tahmin edildiği belirtildi.

  Suriye ordusunun bir süredir muhaliflerin konuşlandığı noktaları bombaladığı belirtiliyor. Ancak geçtiğimiz hafta Birleşmiş Milletler Suriyeli muhaliflerin de elinde havan topu ve tank gibi ağır silahların bulunduğunu açıklamıştı.

  YİNE KATLİAM
  Ülkenin Humus kentindeki Cender Enerji Tesisleri'ne saldıran silahlı muhaliflerin 16 sivili öldürdüğü açıklandı.

  Londra merkezli ve Şam yönetimi karşıtı olan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'nin (SOHR) bildiridiğine göre bu kişilerin 6'sı Alevi, 6'sı Hıristiyan ve kalanlar da Sünni... 

  Suriye resmi haber ajansı SANA da katliamı doğruladı. Ajans, Humus'ta yenilgiye uğrayan "teröristlerin" sivilleri katlettiğini duyurdu.

  Ancak SOHR direktörü Rami Abdül Rahman 16 sivilin infaz edilmesini "katliam" olarak nitelendirmedi.

  HALEP'TE ŞÜPHELİ GÖRÜNTÜ

  Öte yandan muhalifler de Suriye rejmini Halep'te katliam yapmakla suçladı. Halep'teki bir morgda çekildiği iddia edilen videoda 45 kadar ceset üst üste yığılmış olarak görülüyor.

  Muhalifler bu cesetlerin Halep Üniversitesi öğrencilerine ait olduğunu savunuyorlar ancak bu iddia bağımsız kaynaklarca doğrulanmış değil.

  Etiketler: son dakika
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı