Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Halahop tereyağlı ballı ekmek

Editörümüz Bilinç Çilingiroğlu dün gece oynanan Trabzonspor-Beşiktaş Turkcell Süper Ligi maçını hurriyetmax okurları için yorumladı.

Bilinç Çilingiroğlu
SON GÜNCELLEME

Yıllar önce Susam sokağı vardı. Orada bir sihirbaz sihrini gerçekleştirmeden önce bu cümleyi söylerdi: 'Halahop tereyağlı ballı ekmek'. Sonra da sihir gerçekleşirdi.

Beşiktaş da dün gece aynı bu sözün yarattığı büyü gibi bir maç kazandı. Sanırım Mustafa Denizli bu cümleyi kurdu dün.

Maçın özetini alalım. Futboldan anlayan bir Çinli, Finlandiyalı ya da dünyanın neresinden isterseniz birine golleri göstermeden izletelim. Bu maçı hangi takım, nasıl bir skorla kazanmıştır diye soralım. Emin olun ki 3-0 4-0 5-0 gibi cevaplar gelecektir. Futbola baktığımızda da olması gereken oydu zaten.

Belki bu maçı yorumlayan bir çok kişinin kullandığı cümleyi ben de kullanacağım. Futbolun adaleti yok. Ama olay sadece bundan ibaret değil tabi ki.

Hakan muhteşem oynadı hakkını vermek lazım. Çok sayıda kaliteli kurtarışın altına imzasını attı.

Ancak hırsızın hiç mi suçu yok derler adama. Trabzonlu Umut, Gökhan, sonradan oyuna giren Alanzinho ve Engin bir çok pozisyonu cömertçe harcadılar. Geçen sene Umut ve Gökhan diğer rakiplerine nazaran açık ara ligin en çok pozisyona giren forvetleriydiler. Ama sadece 7'de 1 oranında golle buluşabilmişler. İlginç bir istatistik ama işin gerçeğini ortaya koyuyor net bir şekilde. Aynı arıza bu sene de devam ediyor gibi görülüyor.

Beşiktaş'ta Hakan'dan başka iyi bir şey yok muydu?

Vardı kuşkusuz.

Yine mucize adam Ferrari devredeydi. Son dakikalarda Engin'in şutuna yere yatarak mucizevi bir müdahele yaptı, belki de maçın en kritik anıydı.

Ersnt vardı, ilk yarıdaki kötü oyununu ikinci yarının başında inanılmaz füzesiyle süsleyerek unutturan.

İsmail vardı, artık bek değil de 'apaçık' bir açık oyuncusu olduğunu kanıtlayan.

Ne olursa olsun Beşiktaş 5 maçlık, içine Ankaraspor'u da katarsak 6 maçlık-18 puanlık bir seri yakaladı. Bu da iyi şeylerin sonuncusu ve en değerlisi olsa gerek.

Ama Beşiktaş keyif vermiyor, net konuşmak gerekirse umut da vermiyor bir çok Beşiktaşlı'ya. 12 hafta dolarken Beşiktaş'ın sadece 13 golü var ve bunun 3 golü hükmen galibiyetten. 1'den fazla gol atmasına karşın Beşiktaş gol sorununu çözmüş görünmüyor.

Öte taraftan garip bir lig yaşıyoruz. Beşiktaş toplamda sadece 6 gol yemesine karşın kendisinden sadece 3 puan gerideki Belediye takımı sadece 2 maçta 12 gol(Trabzon ve Bursa maçları) yedi. İşin özü atmak, yemek değil, kazanmaktan geçiyor. Beşiktaş da bunu bir şekilde başarıyor.

------------------------------

Beşiktaş'ta bu sene, füze senesi oluyor sanki. Doğru düzgün oyun oynanmıyor, ama şahane goller atılıyor. İsmail'in geçen haftaki golü, Fink'in ilk hafta Belediye'ye attığı gol, Tello'nun Antalya'ya attığı şık frikik ve Ernst'in bu haftaki şahane golü. Beşiktaş eskiden uzaktan gol atamazdı, ama çok gol atardı. Şimdi uzaktan atıyor ama toplam golü çok az. Kötü futbol, kaliteli golleri getirdi. Şarkının dediği gibi. 'Bu ne yaman çelişki anne?

 


Bunları da Beğenebilirsiniz