ANKARA HABERLERİ

Halaçoğlu’na ret Sancar’a onay

Mesut Hasan BENLİ
10 Ağustos 2017 - 15:30Son Güncelleme : 10 Ağustos 2017 - 15:31

Ankara 6. İdare Mahkemesi, Cumhuriyet’in önemli aydınlarından Abdullah Cevdet’in adının verildiği caddenin isminin, 2015 yılı Nobel Kimya Ödülü sahibi Aziz Sancar Caddesi olarak değiştirilmesine vize verdi.

Mesut Hasan BENLİ

Danıştay 8. Dairesi, 2007 yılında Abdullah Cevdet adının, “Yusuf Halaçoğlu” olmasına izin vermemişti. Ankara Büyküşehir Belediye Meclisi, 2005 Ağustos’nda, Abdullah Cevdet Caddesi’nin adının değiştirilmesi ve eski Türk Tarih Kurumu Başkanı Yusuf Halaçoğlu’nun isminin verilmesi kararını almıştı. Avukat Sedat Vural, bu isim değişikliğinin iptali için dava açtı. Yerel mahkeme, belediyenin isim değişikliği kararını iptal ederken, Danıştay 8. Dairesi de verilen kararı, 2007 yılında onadı. Daire kararının gerekçesinde, “Cumhuriyetin ilk yıllarında, Ankara’nın gelişmesine paralel olarak oluşan dokuya uygun olarak konulmuş Abdullah Cevdet sokağının adının değiştirilmesine sebep olabilecek hukuken geçerli ve kabul edilebilir bir neden ileri sürülmediği gibi ileri sürülen gerekçenin de gerçekçi ve geçerli olmadığı, Abdullah Cevdet adının kaldırılması ve yeni bir ad verilmesi biçimden tesis olunan dava konusu işlemde hukuka uyarlılık bulunmamaktadır” denildi. Danıştay’ın kesinleşen kararına rağmen Belediye Meclisi, 11 Aralık 2015 tarihli toplantısında aldığı kararla, Abdullah Cevdet caddesinin adının bu sefer “Prof. Dr. Aziz Sancar Caddesi” olarak değiştirilmesine karar verdi. Avukat Sedat Vural, bu isim değişikliğin iptali için de Ankara 6. İdare Mahkemesi’ne dava açtı. Mahkeme Vural’ın talebini reddederek, Meclis kararını onadı ve Aziz Sancar ismine onay verdi. Kararı değerlendiren Avukat Sedat Vural, “Melih Gökçek’in asıl amacı, Aziz Sancar’ın adını yaşatmak değil, Abdullah Cevdet’i itibarsızlaştırmaktır. Abdullah Cevdet ile somutlaşan, bilimsel düşünce ve laiklik anlayışından intikam almaktır” iddiasında bulundu.

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Halaçoğlu’na ret Sancar’a onay hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 10 Ağustos 2017 tarihinde saat 15 30’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Halaçoğlu’na ret Sancar’a onay haberi güncellenecektir.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  24 Ağustos 2017, Perşembe
  • İmsak
   04:13
  • Guneş
   06:01
  • Öğle
   13:02
  • İkindi
   16:46
  • Akşam
   19:41
  • Yatsı
   21:15
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı