« Hürriyet.com.tr
MENÜ

'Hala ligin zirvesindeyiz'

Bursaspor Teknik Direktörü Ertuğrul Sağlam, ligin zirvesi için çok takımın yarış içerisinde olmasının seyir zevkini fazlalaştırdığını, hala ligin zirvesinden uzaklaşmış olmadıklarını belirtti.

HABER: HASAN KAYA - BURSA / DHA
SON GÜNCELLEME

Bursaspor Teknik Direktörü Ertuğrul Sağlam, Düzce Üniversitesi'nde düzenlenen "Gençlik ve Spor" konulu konferansa konuşmacı olarak katıldı. Konferans öncesi gazetecilerin sorularını cevaplayan Ertuğrul Sağlam, hafta sonu şansız bir şekilde 3 puan kaybettiklerini belirterek, "Önümüzde güzel bir fırsat vardı. Değerlendiremedik ama bu hafta belki Kayserispor'un yakaladığı futbol şansı bize yardım ederse, hafta sonunda Ankaraspor'dan alacağımız 3 puanla diğer takımların da puan kaybıyla bizi ligin lideri yapabilir. Futbolda her şey olabiliyor. Hep beraber yaşıyoruz bunu. O yüzden bu ara dönemi iyi değerlendirip sonraki hafta oynayacağımız Beşiktaş karşılaşmasında ligde bizi en iyi yere taşıyacak puanı yakalamaya çalışacağız. Şanssız bir maç oynadık ama hala ligin zirvesinden uzaklaşmış da değiliz" dedi.

Çok takımın zirve yarışında olmasının seyir zevkini fazlalaştırdığını ifade eden Sağlam, "Yukarıdaki grup ne kadar kaliteli onu da tartışmak lazım. Ama şu bir gerçek ki, Türkiye ligi, çok takımın ligin zirvesinde olması sebebiyle daha seyir kalitesi ve seyir zevki güzel bir hale gelecektir" diye konuştu.

Düzce Üniversitesi Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mustafa Kepez, Prof. Dr. Ferruh Gezen, Akçakoca Belediye Başkanı Fikret Albayrak, Düzcespor yöneticileri ve çok sayıda öğrencinin katıldığı konferansta konuşan Sağlam, şunları söyledi: "Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Beden Eğitimi Bölümü'nü bitirdikten sonra yüksek lisansımı yaptım. Antrenörlüğü o günlerden bu yana düşündüğüm için o yıllarda bugünlerin temellerini atmayı hedefledim. Antrenörler içerisinde alaylı mektepli diyalogları varken, ben hem alaylı, hem mektepli olarak şimdiki arkadaşlarıma bu tecrübelerimi aktarıyorum. İyi futbolcu olabilirsiniz, ancak iyi ve örnek bir sporcu olmak benim her zaman hayalimdi. Siz de bunu başarmalısınız. Ailemize en ufak bir söz söyletmemek için büyük mücadeleler verdik. Sporun evrenselliğini korumak için büyük çabalar sarf ettik. Bunu da ne kadar başardığımız spor kamuoyunun takdirinde"

FUTBOLA ÇOK BAĞLIYIZ

Ülke genelinde futbolun toplum üzerindeki etkisinin kenara atılmayacak boyutta olduğuna değinen Sağlam, şöyle devam etti:"Futbolun ülkemiz toplumu üzerindeki etkisini kenara atmak mümkün değil. Ülkemizin yüzde 80'i futbola fazlası ile maalesef bağlı. Maalesef diyorum çünkü gördüğümüz tablo içler acısı. Örneğin bir öğrenci tuttuğu takım kazandığı zaman okulda ağa gibi dolaşıyor. Başka bir taraftar da tuttuğu takım kaybettiği zaman işe gitmiyor. Kendi oğlum dahi maçlardan önce beni arıyor, 'Lütfen baba bu maçı kazanın. Yarın okula forma ile gideceğim' diyor. Kaybettiğimizde ise evde kıyamet kopuyor, 'Okula gitmeyeceğim' diyor. Toplumumuz da kaybettiğiniz zaman sanki dünya batmış gibi bir hava oluşuyor. Bu da sporu asıl amacından çıkartıyor. Bugün kazanabilir, yarın kaybedebilirsiniz. Sporu sadece kazanmak ya da kaybetmek olarak algılamamak gerekir. Ben Kayseri maçını kaybettiğimizde Tolunay Hoca'nın elini sıktım tebrik ettim. Bunu yaparken yarın ben kazandığımda da başkasının gelip benim elimi sıkarak tebrik etmesini istediğim için yaptım. Siz nasıl düşünür ve hareket ederseniz karşılığı size o şekilde yansıyacaktır. Son dönemlerde futbolda yaşadığımız bu sıkıntılar popüler spor olarak görülen basketbola da sıçramış durumda. Tabii burada sporu yöneten insanlara, medyaya, taraftarlara, sporculara, antrenörlere ve o kitleleri yöneten insanlara çok ciddi işler düşüyor. Yarının yöneticileri olarak geleceğimiz siz gençlerin elinde. Ülke sporunu ancak bu bilinçle düzeltebiliriz. Bu sebepten dolayı sorumluluğunuz çok büyük. Bu ülkenin geleceği için, sporun kurtuluşu için sizler bu sorumluluğun bilinci ile hareket edin."

EĞİTİM HERŞEYDEN ÖNDE

Sağlam bazı aileler tarafından çocuklarının kazanç kapısı olarak görüldüğünü ve bunun çok yanlış bir tutum olduğunu açıklayarak, "Aileler bu tutumlarından vazgeçmeliler. Mahallede futbol oynayan bir çocuk 2 gol attığında, bakkal çocuğun babasına diyor ki, 'Senin oğlanda iş var, üstüne düş'. Bu sefer aile çocuğun üstüne fazlası ile düştüğünde her şeyi futbol üzerine kurguluyor. Bu sefer de ailenin beklentilerine cevap veremeyecek kadar düzeysiz bir eğitim kalitesi ve bunun yanında da sporda da başarılı olamamış bir birey çıkıyor. Bu da büyük bir hayal kırıklığı yaratıyor. Çocukların eğitimlerine de ciddi anlamda önem vermeliler. Eğitim hayatında kaliteyi yakalayamamış bir futbolcunun, sporda kaliteyi yakalama şansı yoktur" diye konuştu.

Spordan uzak bir toplum haline gelindiğine dikkat çeken Sağlam, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Genç nesil maalesef spordan uzak bir hal almaya başladı. Sporu yaşamınızın bir kenarına sokun. Sporun hayata kazandırdığı çok şey var. Sağlıklı bir insan olarak yetişme şansına sahip oluyorsunuz. Bunun dışında edindiğiniz disiplin hayatınızın düzene girmesine vesile oluyor. Takım sporu düşünüldüğünde takım halinde çalışma ve ekip birliği düşüncesi kazanılmış oluyor. Ne yaparsanız yapın, ancak spor yapın ve sporun evrenselliğini koruyun."


Bunları da Beğenebilirsiniz