Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Hala ders almadık

  Hürriyet Haber
  21 Mart 1998 - 00:00Son Güncelleme : 21 Mart 1998 - 00:01

  Denetimsizlik ve ilgisizlik bizi bir kez daha facianın eşiğine getirdi. Yanık unutulan bir mum yüzünden, 60 kişinin kaldığı hoteli alevler sardı. Mucize eseri can kaybı olmadı.

  Aksaray Tiryaki Hasan Paşa Sokak'ta Sadık Dedak'a ait Hotel Konak'ın 5. katındaki bir odada dün sabah 06.00 sıralarında, yanık bırakılan mumun devrilerek eşyaları tutuşturması üzerine yangın çıktı. Kısa sürede büyüyen yangın üst kata sıçradı. Alt katlarda kalan turistler, kendilerini dışarı atarken, Moldovya ve Romanya uyruklu 6 kadın turist, otelin en üst katında mahsur kaldı. Alevlerin ve yoğun dumanın içinde sıkışan turistler hotelin yangın merdiveninin olmaması yüzünden ölümle karşı karşıya kaldı. İtfaiye bir yandan yangını söndürmek için uğraş verirken, bir yandan da dumanların ortasında kalan Romen uyruklu turistleri kurtarmak için seferber oldu.

  Üçü ağır 6 yaralı var

  İtfaiye ve polis ekiplerinin gayretleri sonucu yandaki binanın çatısına çıkarılarak ölümden kurtarılan Moldovya uyruklu Stela Parfenli, Luminita Babus, Rudbia Colub ve Lxandrina Preda ile Romanya uyruklu Luvia Soorbecou ve Simona Marinela Stan Haseki Hastanesi'ne kaldırıldı. Alevlerin içinde kalan Babus, Preda ve Colub, ilk müdahalenin ardından, vücutlarında 2'inci ve 3'ü dereceden yanıklar meydana geldiği için yanık tedavi merkezi bulunan Cerrahpaşa ve İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi'ne sevkedildi. Yangın sırasında dumandan etkilenen Stela Parfenli, Lucia Soorbecou ve Simona Marinela Stan ise Haseki Hastanesi'nde tedavi altına alındı.

  Elektrikleri kesikmiş

  Polis tarafından ifadesi alınan resepsiyon görevlisi Münir Güler, semtte 2-3 gündür elektriklerin kesik olduğunu belirterek, ‘‘60 müşterimiz vardı. Bazıları ikazlarımıza rağmen odalarında mum yakıyordu. Sabah kontrol için üst katlara çıktığımda 503 numaralı odadaki dumanı farkettim. Kapıyı kırıp içeri girdiğimde sehba ve telefon kablosunun yandığını gördüm. Yataktaki iki kadını uyandırdım. Bu sırada yangın üst kata sıçradı’’ dedi. Odada yanmaktan kurtulan 22 yaşındaki Magda Auranegrut ile 21 yaşındaki Carmen Stunga ise ‘‘Aydınlatmak için mum yakmıştık. Bu sırada uyuya kalmışız’’ dediler.

  4 yangında 75 can

  Laleli'deki Washington Oteli'nde 8 Mayıs 1983'te mutfaktaki tüpgazın değiştirilmesi sırasında meydana gelen patlama sonucu çıkan yangında 38 turist ölmüş, 56 turist yaralanmıştı. Üst katlardaki turistler, otelde yangın merdiveni olmadığı için kaçamamıştı.

  15 Mayıs 1980'de Pendik'teki Pen Otel'de meydana gelen yangında 9 kişi ölmüş, 6 kişi yaralanmıştı.

  Van'da 30 Haziran 1993 tarihinde Necip Yenigün, içerisinde müşterilerinin bulunduğu sırada otelini kundakladı. Üç katlı otel cayır cayır yanarken, 11 kişi yaşamını yitirdi. 27 kişi de yaralandı.

  17 Kasım 1996'da Laleli'deki Tozbey Oteli'nde çıkan yangında ise bavul ticareti için İstanbul'a gelen Ukrayna ve Rus uyruklu 17 müşteri yaşamını yitirdi.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı