Hala 12,9 milyar Alman Markı kayıp

Hürriyet Haber
25 Aralık 2014 - 12:21Son Güncelleme : 25 Aralık 2014 - 13:32

Almanya'nın eski para birimi Alman Markının (DEM) 12,9 milyarının nerede olduğu merak konusu.

2002 yılında Euro'ya geçen Almanya'da daha önce kullanılan Mark'ın 12,9 milyarının hala ortaya çıkmadığı, sebebinin ise nostalji ve biriktirme sevdası veya unutkanlık olduğu belirtildi.

AB'nin ortak birimi Euro'nun kullanılmasıyla birlikte yaklaşık 13 yıl önce kaldırılan Alman Markı'nın milyarlarcasının hala bir yerlerde saklandığı ifade edildi.

Almanya Merkez Bankası (Deutsche Bundesbank), bugüne kadar ortaya çıkmayan 12,9 milyar markın 6,1 milyarının kağıt paradan oluştuğunu açıkladı. Böylece 81 milyonluk Almanya nüfusuna kişi başı 160 markın denk geldiği kaydedildi.

HATIRA OLARAK SAKLIYORLAR

Özellikle madeni paraları saklamaya gayret eden insanların bunların yüzde 55'ini hala Euro'ya çevirmediği belirtildi. Konuyla ilgili yapılan bir anket, insanların duygusal nedenlerden dolayı eski para biriminden ayrılamadığını ortaya çıkarmıştı. Ankete katılan kişilerin yüzde 74'ü markları hatıra, 24'ü ise yatırım olarak sakladığını söyledi. Alman halkın yüzde 22'si ise unutkanlığını sebep gösterdi.

MİRASÇILARA SÜRPRİZ

Alman Merkez Bankası, halkın biriktirme sevdası ve unutkanlığına değinerek, birçok markın tesadüfen ortaya çıktığına dikkat çekti ve şaşkın mirasçıların bodrum katlarında ya da banyo altlarında nakit paraya rastladığını ifade etti.

ÇOĞU YURT DIŞINDA

Kayıp paranın büyük bir kısmının ise yurtdışında olduğunu tahmin eden Alman Merkez Bankası, çoğunun eski Yugoslavya ve dağılmasından sonra oluşan ülkelerin yanı sıra Doğu Avrupa'da bulunduğunu düşünüyor.

Eski para birimini hala ücretsiz olarak Euro'ya çeviren Alman Merkez Bankası, işlemi Ocak-Kasım 2014 arası 188 bin (günde 818) kez, gerçekleştirdi. Böylece ortadan kaldırılan markın değerinin 101.9 milyon mark (52,1 Mio. Euro) olduğu belirtildi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı