GeriSpor Haksızlık yapıldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Haksızlık yapıldı

2001 Avrupa Şampiyonası'nda Milli Takım sporcuları ve teknik kadrosuna genel müdürün onayı ile vermiş olduğumuz 410 milyar lira tutarındaki primi benden talep ediyorlar. Bunları geri mi isteyeyim?

Türk Basketbolunu Geliştirme Vakfı'ndan usulsüz para aktarımı yaptığı gerekçesiyle mal varlığı için ihtiyati tedbir kararı alınan Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel, işlemlerde hiçbir şekilde yolsuzluk ve usulsüzlük yapılmadığını belirtti. ‘‘Büyük bir haksızlık söz konusu. Her şeyi kamuoyunun vicdanına bırakıyorum’’ diyen Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel, konu ile ilgili olarak HÜRRİYET'e yaptığı özel açıklamasında şunları söyledi:

Onay alındı

‘‘1992 yılından bu yana yönettiğimiz Basketbol Federasyonu'nun özerk olmamasından kaynaklanan söz konusu dava, 1996 yılından bu yana Türk Basketbolunu Geliştirme ve Eğitim Vakfı tarafından sağlanan ve tümü Türk basketboluna harcanan gelirlerin vakıftan, şahsımdan ve eski genel müdür Kemal Mutlu'dan talep edilmesini içermektedir. Bunu anlamak ve kabul etmek hiç mümkün değil. Yapılan tüm işlemlerimiz, ilgili makamlardan onay alınarak ve bilgileri dahilinde olmasına, yapılan tüm harcamalar her yıl gerek Vakıflar Genel Müdürlüğü müfettişleri, gerek GSGM müfettişleri tarafından incelenmiş olmasına rağmen şahsımı fevkalade üzen ve hiç haketmediğimiz bir durumla karşı karşıyayız.2001 Avrupa Şampiyonası'nda gümüş madalya kazanarak, ikinci olan Milli Takım sporcuları ve teknik kadrosuna genel müdürün onayı ile vermiş olduğumuz televizyon yayınlarından bakiye kalan ve prim olarak dağıtılan 410 milyar lira tutarındaki bedeli hiç anlamsız şekilde benden talep ediyorlar. Bu paranın Avrupa Şampiyonası sonrasında sporculara ve teknik kadroya verildiğinin biliniyor olmasına karşın, benden talep edilmesi ve basına bu şekilde yansıtılması çok büyük bir haksızlık. Ben şimdi bu primleri sporculardan geri mi istemeliyim?

Bizim yaptığımız hiçbir işte yanlışlık ve usulsuzlük söz konusu değil. Hele yolsuzluk hiç söz konusu değil. Kasıtlı olarak üretilen haberler, basketbola hizmet eden beni ve tüm arkadaşlarımı fevkalade yaralamaktadır. Bunları hiç haketmediğimizi düşünüyoruz.

Basketbol için bu güne kadar en az devlet tarafından ayrılan kaynak kadar gelir yarattık. Ayrıca tüm basketbol ekonomisini kayıt altına alarak son 11 yılda devletimize 50 milyon doların üzerinde vergi geliri sağladık. Karşılığı bu mu olmalıydı?

Büyük destek

Türk Basketbolu için harcadığımız her bir kuruşun kime ve nereye ödendiğinin hesabı her yıl verilmiştir. Bağlı bulunduğumuz tüm genel müdür ve bakanlar, uygulamalarımızı bugüne kadar sonuna kadar desteklemiş ve Türk basketbolunun bugüne ulaşmasına büyük katkı vermiştir. Ancak uzun bir süre geciken özerklik inşaallah sayın bakan ve genel müdürün öngördükleri şekilde gerçekleşecek ve tüm bu sorunlar çözümlenerek Türk basketbolunun önü açılacaktır. Biz basketbolu geliştirmeye devam edeceğiz.’’

Yorumları Göster
Yorumları Gizle