Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Haksızlığa isyan

  Uğur ERGAN / ANKARA
  10.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kıbrıs Türklerine uygulanan haksız ve zalim ambargoya karşı olmak benim temel görevlerimden birisi. Evet bu haksızlığa karşı bir isyan hareketidir.

  Muhalefeti ve rejimi destekleyen ülkeler her iki tarafa da öylesine baskı yapmalılar ki, Suriye’de, Annan’ın planının ilk maddesi olan ateşkes sağlanmalı.

  İSLAM İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu, Türk dış politikasının günümüzdeki öncelikli konuları olan Suriye ve Kıbrıs sorununda dünya kamuoyuna önemli mesajlar verdi. İİT’nin KKTC için yaptığı açılımları, “Kıbrıs Türklerinin uğradığı haksızlıklara karşı isyan hareketi” olarak niteleyen İhsanoğlu, Suriye’de de Esad rejimi ile muhalifleri destekleyen ülkelere, “Akan kanın durması için tarafları masaya oturtup siyasi çözüme zorlamaları” çağrısı yaptı. Hürriyet’e konuşan İhsanoğlu, şu değerlendirmelerde bulundu: “Suriye meselesi patlak verdiğinde şu tespitte bulunmuştum: ‘Maalesef dünya kamuoyunda nelerin yapılması konusunda bir konsensus yok. Ancak nelerin yapılmaması konusunda bir konsensus var.’ Bugün geldiğimiz nokta ne yazık ki beni haklı çıkarıyor. Bu durum mevcut rejimin kendi halkına yönelik hunharca yöntemlerini devam ettirmesinin önünü açıyor. Muhalefetin durumu da kötü. Çok dağınıklar. Özellikle arazide Suriye Ulusal Konseyi etrafında bir araya gelemiyorlar.

  Annan planının ilk maddesi

  Suriye’de en önemli eksiklik tabii ki, siyasi bir sürecin işletilememesi. Muhalefeti ve rejimi destekleyen ülkeler her iki tarafa da öylesine baskı yapmalılar ki, eski özel temsilci Kofi Annan’ın planının ilk maddesi olan ateşkesin sağlanması ve görüşmelerin başlaması gerçekleşmeli. BM ve Arap Ligi’nin yeni Suriye özel temsilcisi Lakhdar Brahimi de bunda ısrarlı ve biz bu konuda teşkilat olarak kendisini destekleyeceğiz. Bunun sağlanması şiddeti durduracaktır. Şiddet durmadığı ve otorite boşluğu olduğu zaman El Kaide gibi bir takım örgütler bu boşluğu doldurmaya çalışırlar. Suriye’nin üyeliğini askıya aldık. Bizim mevcut rejimle resmi herhangi bir temasımız yok. Ama biliyorsunuz diplomaside kapılar tamamen kapanmaz. Bazı durumlarda bazı kanallar açık tutulmalıdır.

  Kıbrıs Rum kesimi yanıltıyor

  Kıbrıs Rum kesimi müzakerelere yanaşmayarak dünya kamuoyunu yanıltıyor. Kıbrıs Türk halkı sürekli mağdur oluyor. KKTC yüksek öğretimde çok gelişmiş bir ülke. Birçok üniversiteye sahip. KKTC’de üniversitelerin verdikleri diplomaların tanınmasında kendi üyelerimiz içindeki sorun giderildi. İİT Üniversiteler Birliği bu meseleyi çözdü. Kıbrıs’ın turizm potansiyelinden yararlanılması için üye ülkeler nezdinde girişimler var. KKTC’nin  İslam Kalkınma Bankası’nın imkanlarından en etkin şekilde yararlanmasının yolları aranıyor. Tarım, tarıma dayalı gıda ve organik tarımda KKTC’nin imkanları var. Bunları hayata geçirmede kararlıyız.

  Hakları alınmak isteniyor

  Kıbrıs Türklerine haksız ve zalimce bir ambargo uygulanıyor. Bir milletin, bir halkın tarihi, coğrafyası, insan hakları elinden alınmak isteniyor. Kıbrıs Türkleri hak ettikleri uluslararası düzene, kabule, Rum Kesimi’nin tek yönlü propagandasıyla, ambargolar nedeniyle kavuşamıyorlar. Buna karşı olmak, Türk olmaktan öte İİT Genel Sekreteri olarak benim temel görevlerimden birisi. Evet bu haksızlığa karşı bir isyan hareketidir.”

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı