ANKARA HABERLERİ

HAKSEN ilk genel kurulunu yapıyor

Hürriyet Haber
10.10.2008 - 00:00Son Güncelleme : 09.10.2008 - 21:41

Kamu Çalışanları Hak Sendikaları Konfederasyonu (HAKSEN) 1. Olağan Genel Kurulu’nu 11 Ekim Cumartesi Tes-İş Sendikası konferans salonunda yapacak.

Hürriyet Haber

HAKSEN, 15 Nisan 2008 tarihinde Büro Hak-Sen, Eğitim Hak-Sen, Sağlık Hak-Sen, Yerel Hak-Sen, Haber Hak-Sen, İmar Hak-Sen, TOÇ Hak-Sen, Ulaşım Hak-Sen ve Enerji Hak-Sen olmak üzere dokuz kamu görevlileri sendikasının katılımı ile kuruldub. Konfederasyonun bugüne kadar kurucular kurulu tarafından idare edildiğini belirten HAKSEN Genel Başkanı Ayhan Çivi, Türkiye genelinde 400 delegenin katılımıyla yapılacak olan ilk olağan genel kurulda, sendikayı üç yıl boyunca sevk ve idare edecek olan zorunlu organların seçileceğini ifade etti. Çivi şunları söyledi:

Güven kaybı

"Ülkemizde Kamu Çalışanlarının sendikal örgütlenmesi 80 li yılların sonunda başlamış ve 25 Haziran 2001 tarihinde yürürlüğe giren 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunu ile yasal zemine kavuşmuştur. Kamu Çalışanlarının büyük umutlarla sendikalara üye olmaları sonucu çalışanların yüzde ellisi sendikalı olmayı tercih etmiştir.

Ancak, aradan geçen 7 yıl sonunda hala sendikalı çalışan sayısı yüzde elli olmasına rağmen, sendikalar beklenen etkinliği gösterememiş ve giderek güven kaybına uğramıştır.

Koltuk dokunulmazlığı

Kamu çalışanları kendilerini ilgilendiren yaslardan ancak hak kaybına uğradıklarında haberdar olmakta, bilgi kirliliği sonucu çoğu zaman ne yapacağını dahi bilememektedir. Diğer taraftan, kamu görevlileri sendikaları çalışanların ihtiyaçları ve taleplerini takip edememekte, değişen ihtiyaçlara ve şartlara uygun olarak politikalarını ve kadrolarını yenileyememektedirler. Sendikalardaki demokratik mekanizmalar tıkanmış ve statükocu bir anlayış giderek hakim olmuştur. Sonuç olarak, sendika yöneticileri için koltuk dokunulmazlığı kazanılmış bir hak haline gelmiştir.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde HAKSEN ilk genel kurulunu yapıyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  23 Eylül 2017, Cumartesi
  • İmsak
   04:50
  • Guneş
   06:29
  • Öğle
   12:52
  • İkindi
   16:17
  • Akşam
   18:53
  • Yatsı
   20:20
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı