« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Hakkıyla...

Hürriyet yazarı Rüştü Reçber, Beşiktaş'ın Trabzonspor önünde haklı bir galibiyet elde ettiğini ifade ederken, karşılaşmanın kırılma noktasının Veli'nin sürpriz golü olduğunu belirtti.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

HAKKIYLA...

Maç öncesi ısınmada Sosa’nın oynayıp oynamayacağının düşünüldüğü Beşiktaş, hem liderliği tekrar yakalamak hem de şimdiye kadar oynadıkları oyunu teyit etmek adına bir maça çıktı. Beşiktaş’ın karşısında ise, Ersun Hoca ile beraber yükselişe geçen, “Şampiyonluk potasında ben de varım” demek isteyen bir Trabzonspor vardı. Son 3-4 maçtır izlediğimiz Trabzon ile Beşiktaş’ın futbolu arasında benzer özellikler mevcut... İki takım da öne geçtikleri zaman takım savunmasını iyi yapıp kontrataklarla, hızlı hücumlarla neticeye gidebiliyordu. Golcülerdeki denge, orta sahadaki etkinlik ve bunlara paralel olarak gol atan takımın büyük avantaj ele geçireceği aşikardı.

SON TERCİH, İLK TERCİH!
90 dakika başladığında daha etkili ve önde başlayan Beşiktaş, daha kontrollü ve oyunu geride kabul eden bir Trabzonspor gördük. Oyunun hemen başında oyuncular maça ısınmaya çalışırken, kaleci Fatih’in kısa düşen topunu Veli’nin belki son tercih etmesi gereken şutu, ilk tercih olarak kullanmasıyla gelen gol bütün dengelerin Beşiktaş’a kaymasına sebep oldu.

3 HATA, 3 GOL
Golden sonra bile Trabzonspor hâlâ oyunu geride kabul ederken, Beşiktaş ikinci gol arayışı içerisine girdi. Yine bir kişisel hatada, Papadopoulos topu kaptırdı, Olcay da Demba Ba’ya golü attırınca aslında maç orada noktalandı. Fakat son dönemde Beşiktaş 2-0 öndeyken, “Maçı zora sokar mı sokmaz mı” sorusu sıkça kafamda oluşuyordu. Dün de, “Trabzon’un atacağı kritik bir gol Beşiktaş’ı kritik dakikalar içine sokar mı” diye düşündük. Ancak yine kişisel hatadan doğan pozisyonda, Sosa’nın akıl dolu pasını, Demba Ba’nın yerine oyuna giren Pektemek sakatlanınca formayı alan Cenk Tosun ağlara yolladı. Bu gol, galibiyeti de perçinledi.

İKİNCİ TOP FAKTÖRÜ
Ersun Yanal’ın oyun planında her zaman ikinci top hamlesi vardır. Bunu dün sahada gerçekleştiren Beşiktaş oldu. İkinci topların hepsini aldığı gibi orta sahada da yüksek bir baskıyla oynadılar. Trabzon’un son haftalardaki en etkili ismi Bosingwa, Bilic’in neden Kerim’i değil de Olcay’ı tercih ettiğini bize gösterdi. Bütün ikili mücadelelerde Olcay, Bosingwa’ya 1 kez dahi geçiş izni vermedi.

İLKLER YAŞANDI
İKİ kulübün başkanı maçtan önce bir araya gelip güzel mesajlar verdi. İlk kez tribünler böylesine dolarken, bir takım da ilk defa arka arkaya 4 maç kazandı. Ersun Yanal’ın oyuna müdahalesini göremediğimiz maçta Beşiktaş girdiği pozisyonlardan değil, hatalar sonucu 3 kez gole gitti. Kalitenin öne çıktığı bir maçtı.


Bunları da Beğenebilirsiniz