Gündem Haberleri

  Hakkarili gençler gelecek için umutlu

  Hürriyet Haber
  02.08.2012 - 17:20 | Son Güncelleme:

  Sabancı Vakfı’nın toplumsal gelişmeye katkıda bulunanların çalışmalarını görünür kılmak amacıyla hayata geçirdiği “Fark Yaratanlar” programı, izleyenleri ile buluşmaya devam ediyor.

  “Ati gelecektir, gelecek gençlerin” sloganıyla 2005 yılından bu yana gençlere yönelik projeleri hayata geçiren, Hakkari’de altı arkadaş tarafından kurulan “Ati Gençlik ve Spor Kulübü Derneği”, Sabancı Vakfı’nın seçtiği Fark Yaratanlar’dan birisi oldu. Dernek, ekonomik, sosyal ve kültürel alanlarda, yerelde olduğu kadar ulusal ve uluslararası çapta ses getiren projelere de imza atıyor.

  PROGRAMIN VİDEOSUNU BURADAN İZLEYEBİLİRSİNİZ

  Ati Gençlik ve Spor Kulübü Derneği, 2010 yılından bu yana sürdürdüğü Ati Bilişim Akademisi projesi ile bilişim teknolojileri alanında uzman gençler yetişmeyi hedefliyor. Proje kapsamında, T.C. Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı Sosyal Destek Programı (SODES) katkısı ve Hakkari İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Habitat için Gençlik Derneği desteği ile Hakkari’deki gençlere; web tasarım, network uzmanlığı, bilgisayar işletmenliği ve çağrı merkezi operatörlüğü eğitimi veriliyor. Proje ile bugüne kadar 140 genç eğitim aldı.

  Ati Gençlik ve Spor Kulübü Derneği, Hoje Taastrup Belediyesi ve Hoje Taastrup Spor Derneği ortaklığı ile Türkiye - Danimarka arasında köprü kuran Düş Değil Gerçek/Not a Dream It is Real: Demos Kratos (2009) projesini de hayata geçirdi. 13-30 yaş grubu gençlerin demokratik ve toplumsal hayata katılımını teşvik etmek amacıyla hayata geçirilen proje kapsamında, demokrasi kültürünün oluşması temalı eğitim, toplantı, ziyaret ve tanıtım faaliyetleri düzenlendi. Gençler, Danimarkalı proje ortaklarının da katılımıyla; demokrasi, aktif vatandaşlık, Avrupa vatandaşlığı, gençlik, sivil toplum, STK, gençlik politikaları ve AB Gençlik Programları konularında eğitim aldı. Düş Değil Gerçek Projesiyle yaklaşık 300 Hakkarili gence ulaşıldı.

  Dernek, Hakkari kültürel mirasına da sahip çıkıyor

  Ati Gençlik ve Spor Kulübü Derneği, Hakkari kültürünü sahiplenmek hedefiyle T.C. Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatı Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı desteğiyle farklı projelere hayat verdi. Bunlardan bazıları; Hakkari’nin kültürel mirasını belgelemek ve tanıtmak amacıyla Kültürel Mirasımızı Belgelemek ve Tanıtmak (2006), Hakkari kilimi ve yan el sanatları mesleki eğitimi ile kadınların toplumsal ve ekonomik hayata katılımını sağlamak amacıyla Motiflerle Kadının Dünyası (2007) projeleridir.

  Ati Gençlik ve Spor Kulübü Derneği’nın fark yaratan hikayesi www.farkyaratanlar.org ve www.sabancivakfi.org internet sitelerinin yanı sıra Facebook, Twitter ve Youtube’da izlenebiliyor. Programda bugüne kadar 80 ‘Fark Yaratan’ın öyküsü yayınlandı.

  http://www.sabancivakfi.org/sayfa/ati-genclik-ve-spor-kulubu-dernegi
  http://www.farkyaratanlar.org/Video/87-ati_genclik_dernegi.aspx
  www.facebook.com/FarkYaratanlar
  www.twitter.com/Farkyaratanlar
  www.youtube.com/user/turkeychangemakers

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı