HAKKARİ HABERLERİ

Hakkarili Çoban Ve Berivanlardan Barış İsteği

IHA
15.10.2015 - 12:27Son Güncelleme : 15.10.2015 - 12:28

HAKKARİ’NİN ESENDERE BELDESİNE BAĞLI GÜVENLİ KÖYÜNDE ÇATIŞMALAR NEDENİYLE HAYVANLARINI YAYLALARDAN GETİRMEK ZORUNDA KALAN ÇOBAN VE BERİVANLAR ÇATIŞMALARIN SON BULMASINI İSTİYOR.

IHA

Hakkari’nin Esendere beldesine bağlı Güvenli köyünde çatışmalar nedeniyle hayvanlarını yaylalardan getirmek zorunda kalan çoban ve berivanlar çatışmaların son bulmasını istiyor.
Çatışmalar en çok bölgedeki hayvan üreticilerini olumsuz etkiledi. Yüksekova’ya bağlı 40 kilometre uzaklıktaki Esendere beledesindeki Güvenli köyünde hayvanlarını her sene 6 ay yaylalarda bekleten çoban ve berivanlar, bu sene çatışmalar nedeniyle sadece 2 ay kalabildiler. Hayvan sürülerini 2 aydır yaylalardan indirmek zorunda kalan çobanlar hayvanları için yeterli otlakların olmadığından şikâyetçiyken, berivanlar da hayvanlardaki süt veriminin oldukça düştüğünü söyledi. Hem çoban hem de berivanlar çatışmaların biran önce bitmesini ve barış ortamının tekrar sağlanmasını istedi.
Çatışmalar nedeniyle yaylalardan inmek zorunda kaldığını söyleyen çoban Ali Durmaz, otlak ve suların az olduğunu belirterek, "Biz her sene yaylalarda çok kalıyorduk. Son iki yıldır başlatılan çözüm süreciyle rahatlıkla yaylalara çıkabiliyorduk. Yine başlayan çatışmalar bizi çok etkiledi. Yaylalarda kalamıyoruz. Hayvanlarımız telef oluyor. Eski verimi alamıyoruz. Barış sürecine tekrar dönülmesini istiyoruz. Güzel bir barış olsun istiyoruz" dedi.
Berivanlardan Rabia Safalı da, çatışmalardan dolayı 2 aydır yaylalardan inmek zorunda kaldıklarını belirterek, bu seneki verimin çok düştüğünü söyledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hakkari haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Hakkari ilinden Hakkarili Çoban Ve Berivanlardan Barış İsteği hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 15 Ekim 2015 tarihinde saat 12 27’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Hakkarili Çoban Ve Berivanlardan Barış İsteği haberi güncellenecektir.

  HAKKARİ NAMAZ VAKİTLERİ
  24 Eylül 2017, Pazar
  • İmsak
   04:11
  • Guneş
   05:47
  • Öğle
   12:08
  • İkindi
   15:33
  • Akşam
   18:08
  • Yatsı
   19:32
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı