HAKKARİ HABERLERİ

Hakkari'den Hollanda'ya tepki

DHA
13.03.2017 - 15:41Son Güncelleme :
DHA

Behçet DALMAZ/HAKKARİ, (DHA) - HAKKARİ'de aralarında 25 sivil toplum kuruluşunun da yer aldığı Hak ve Dayanışma (HAK-DA) platformu , Hollanda'da konsolosluk binasında Türk vatandaşları ile bir araya gelmek isteyen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya ile Almanya'da toplantı yapmasına izin verilmeyen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'na yapılanları basın açıklaması yaparak kınadı.
Durankaya Beldesi Belediye eski Başkanı Resul Kaya'nın oğlu Dr. İlyas Kaya ile evli olduğu için Hakkarililerin gelini olan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Kaya ile Almanya'da Türk vatandaşları ile bir araya gelmesine izin verilmeyen Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu için HAK-DA Platformu basın açıklaması yaptı. Eski valilik binası önünde düzenlenen basın açıklamasına, Yüksekova'daki 18 STK , AK Parti Hakkari İl Teşkilatı ve Durankaya Beldesinden bazı kişiler de destek verdi. Ellerine Hollanda'yı kınayan döviz ve bayraklar alan vatandaşlar rabia işareti yaparken, kalabalık adına basın açıklamasının metni HAK-DA Platformu sözcüsü ve Memur-Sen Hakkari İl Temsilcisi Nihat Gür okudu. Gür,Hollanda ve Almanya'da iki bakana yapılanları şiddetle kınadıklarını belirterek şöyle konuştu:
"Bizler ülkemize karşı oluşturulan şer ittifakının niçin bu kadar alçaldığını biliyor ve bunlara karşı inanç ile durduğumuzu haykırıyoruz. Bu bilincin sorumluluğunda haçlı ittifakına karşı, ümmetin tüm kavimleri birlik olmalıdır. Bu birlik, Avrupa ve dünyanın her yerindeki Müslümanlar içinde sorumluluk olarak görülmelidir. İslam coğrafyasındaki haçlı zihniyetinin eli kesilmedikçe yaşadığımız sömürü ve fitne son bulmayacaktır. Almanya ile başlayan, Hollanda ile zirve yapan karanlık zihniyetin aslında kendi değerler putunu yemekte olduğuna şahitlik etmekteyiz. 'Demokrasi' diyen, 'kadın hakları' diyen batı uygarlığının maskesi düşmüş, bizim bildiğimiz ama kabul etmedikleri gerçek yüzleri ifşa olmuştur. Hollanda’nın ihanetlerini biz tarihin farklı zaman dilimlerinden de biliriz. Bosnalı kardeşlerimizi korumakla görevli iken, sonrasında silahlarını toplayıp Sırp zalimlerine katliam yaptırdıklarını unutmadık, unutmayacağız. Faşist Hollanda’nın, Dışişleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımız Sayın Fatma Betül Sayan Kaya'ya yönelik yapmış olduğu ırkçılığı, seviyesizliği kınıyoruz. Hakkari halkı olarak, aynı zamanda gelinimiz olan Sayın Fatma Betül Sayan Kaya’ya karşı yapılan bu çirkin ve edepsiz tavrı lanetliyoruz. Sayın Bakan, öncelikle bir kadın olarak Hollanda polisince büyük bir haksızlığa ve terbiyesizliğe maruz bırakılmıştır. 'Nazi Artığı Hollanda', tüm diplomatik nezaketleri aşan bir hakarette bulunmuş, uluslararası diplomasi ahlakına ve kadın haklarına ne kadar değer verdiğini batı uygarlığı adına göstermiştir."
Basın açıklaması ardından HAK-DA üyeliri ve STK temsilcileri sessizce dağılırken, basın açıklamasının yapıldığı alana girenler polis tarafından üst aramasından geçirildi.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hakkari haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Hakkari ilinden Hakkari'den Hollanda'ya tepki hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 13 Mart 2017 tarihinde saat 15 41’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Hakkari'den Hollanda'ya tepki haberi güncellenecektir.

HAKKARİ NAMAZ VAKİTLERİ

08 Aralık 2017, Cuma
 • İmsak
  05:18
 • Guneş
  07:00
 • Öğle
  12:08
 • İkindi
  14:39
 • Akşam
  16:54
 • Yatsı
  18:25
Sayfa Başı