Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Hakkari'de Kürtçe yazılı çöp kutuları

  Behçet DALMAZ/HAKKARİ, (DHA)
  06.08.2009 - 19:15 | Son Güncelleme:

  Hakkari'nin DTP'li Belediyesi, Kürt açılımının tartışıldığı şu günlerde kendi bünyesinde bir açılım yaptı. Şehir merkezine konulmak üzere yaptırılan çöp kutularının üzerine Kürtçe olarak Şaredariya Colemerge (Hakkari Belediyesi) yazdırıldı.

  Kürtçe yazılı 100 çöp kutusu kentin değişik mahalle ve sokaklarına konuldu. İlk çöp kutusunu Belediye önüne bıraktıran Belediye Başkanı Fadıl Bedirhanoğlu, “Hakkari bir Kürt kentidir. Biz de bunu göz önüne alarak çöp bidonlarının üzerine Kürtçe yazı yazdırdık” dedi.

  Hakkari Belediyesi üzerinde Kürtçe olarak Şaredariya Colemerge (Hakkari Belediyesi) yazılı 100 çöp kutusu yaptırdı. Çöp sorunuyla sık sık gündeme gelen Hakkari'de, Belediye bu sorunu çözmek için kent merkezinin değişik noktalarına çöp kutularını koymaya başladı. İlk çöp kutusunu Belediye önündeki Bulvar Caddesi'ne törenle koyan Belediye Başkanı DTP’li Bedirhanoğlu ve DTP'li Belediye encümenleri, esnafın bundan böyle çöplerini çop kutularına atmaları ricasında bulundu. İlk çöp kutusunu Belediye önüne bırakan Belediye Başkanı Bedirhanoğlu, Hakkari'nin bir Kürt kenti olduğunu, bu yüzden onların diliyle hitap ettiklerini söyledi.

  Bedirhanoğlu şöyle konuştu:
  “Herkes biliyor artık Hakkari'nin bir Kürt kenti olduğunu. Hakkari'nin yüzde yüzü Kürt'tür. Tabi dışarıdan gelip burada memurluk yapan memurlar da bu kentte çalışan memurladır. Bu memurların arasında Türk olabilir, Arap olabilir. Bunlara diyeceğimiz bir şey yok. Biz onlara gerekli saygıyı da gösteririz. Gerekli değeri de veririz. Fakat Hakkari bir Kürt kentidir. Hakkari’ye hitap etmemiz Kürtçe de olur, Türkçe de olur. Türkçe devletin resmi dilidir. Fakat Kürtçe bu halkın dilidir. Bu halkın diline hiç kimse kilit vuramaz. Çöp kutularının üzerinde bu halkın diliyle de Şaredariya Colemerge yazdık. Türkçe, Hakkari Belediyesi anlamına geliyor. Biz kendi dilimizle Hakkari Belediyesi deme hakkımız var. Hiçkimse bizi bununla yadırgayamaz. Yadırgayan varsa bizimle empati kursun. Kendisini bizim yerimize koysun. Onların yüzde yüz yaşadığı bir şehirde eğer onların diliyle yazılmasa, sadece Kürtçe yazılsa onların hoşuna gider mi? Bizler iş başına gelirken halkımıza hizmet sözü vermiştik. Gücümüzün yettiği kadar Hakkari’nin sorunlarını en aza indirgemek için çalışacağımızı söyledik. Bu sorunların başında çevre temizlik sorunudur. Bu temizlik sorunu koyacağımız çöp kutuları bunu çözmez. Fakat bu bir başlangıçtır. Bu konuda temiz bir çevre için hep beraber el ele vermeliyiz.”
  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı